Dwa w jednym – nakładki na okulary korekcyjne
Okulary optyczne ułatwiają życie na co dzień, ale są takie sytuacje, kiedy ma się ich po prostu dosyć – kiedy słońce razi w oczy niewiele można na to poradzić, okulary korekcyjne po prostu nie pomogą. Można jednak zastosować specjalne nakładki polaryzacyjne na okulary, dzięki którym, bez inwestowania w drugą parę okularów, uzyskuje się duży komfort widzenia także wtedy, kiedy na dworze świeci ostrze słońce. Tak naprawdę jednak o nakładkach polaryzacyjnych trzeba wiedzieć więcej, aby wybrać właściwe.
Rozmiary nakładek
Nakładki polaryzacyjne produkowane są w dwóch wersjach rozmiarowych: dużych i małych. Pamiętaj, że powinny być one minimalnie większe od twoich okularów korekcyjnych, ponieważ jeśli będą za małe, stracisz nie tylko estetykę całego rozwiązania, ale i aspekt praktyczny: promienie słońca rażą w oczy nawet wtedy, kiedy docierają do oka przez niewielką szczelinę. Dodatkowo, jeśli różnica w wielkości okularów i nakładek będzie bardzo mała, światło może się załamywać na krawędziach okularów i będą powstawały utrudniające życie odblaski.
Kolory nakładek
Zasadniczo nakładki na okulary produkowane są w trzech kolorach. Dwa ciemniejsze, czyli grafitowy i brązowy, charakteryzują się wysoką klasą przyciemnienia, co w praktyce oznacza, że zatrzymują bardzo dużo promieni słonecznych i zapewniają komfort nawet podczas najsilniejszej ekspozycji na słońce. Można również wybrać nakładki z lustrzaną powłoką np. w kolorze niebieskim. Należy jednak pamiętać, że od środka przyciemniają przeważnie w kolorze brązowym lub grafitowym.
Z drugiej jednak strony, kiedy natężenie światła jest nieduże, ale dokuczliwe, jak na przykład wieczorem, przy zachodzie słońca, albo na ośnieżonej drodze w nocy, wtedy taka wysoka klasa przyciemnienia sprawia, że z nakładek trzeba zrezygnować. Wtedy można założyć nakładki rozjaśniające barwy żółtej – zatrzymują one mniej światła, ale nadal polaryzują, co oznacza, że na dobre pozbędziesz się problemu z odblaskami i odbiciami nie tylko wtedy, kiedy słońce świeci bezpośrednio, ale również w sytuacji, kiedy światło odbija się od fal, śniegu, szyb samochodów, mokrej nawierzchni itd.
Po co polaryzacja?
Można kupić oczywiście nakładki, które będą po prostu przyciemniane (z filtrem UV lub, czego oczywiście nie można polecić – bez). Jednak polaryzacja jest sposobem najbardziej komfortowej redukcji ilości światła docierającego do oka, ponieważ zwykłe okulary i zwykłe nakładki nie zatrzymują ostrych i dokuczliwych błysków światła odbitego – to potrafią tylko nakładki polaryzacyjne. Różnica w cenie jest zazwyczaj bardzo niewielka, tym bardziej że nawet najlepsze nakładki polaryzacyjne to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Jeśli więc możesz kupić zwykłe nakładki za 20, albo polaryzacyjne za 40 złotych, to wiedz, że z tego drugiego wyboru będziesz zdecydowanie bardziej zadowolony.
Zapraszamy również do zapoznania się z tekstem o zaletach polaryzacji.
<a href="https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/kobieta-w-okularach-zaczesala-wlosy-dotykajac-szyi-i-pochylonej-glowy-delikatnie-patrzac-na-kamere-jak-flirtuje_21535663.htm#query=okulary%20kobieta&position=25&from_view=search&track=ais">Obraz autorstwa cookie_studio</a> na Freepik
<a href="https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/mloda-dziewczyna-jedzie-rower-na-zewnatrz_6755744.htm#query=okulary%20rowerowe&position=14&from_view=search&track=ais">Obraz autorstwa master1305</a> na Freepik