Okulary polaryzacyjne - co to jest?

Okulary polaryzacyjne - co to jest?

Okulary polaryzacyjne to trend w naszej branży, który na dobre zagościł w świecie okularów przeciwsłonecznych do ochrony oczu.

Każdy, kto stosuje okulary z polaryzacją, nie chce już wracać do zwykłych soczewek. Ale czym tak naprawdę są okulary polaryzacyjne i co dają? Czy okulary polaryzacyjne wiążą się z jakimś zagrożeniem? Na te i inne pytania udzielę odpowiedzi w tym krótkim artykule. Zapraszam.

Co dają okulary z polaryzacją — co to znaczy?

W podręczniku byłoby to mniej więcej tak: okulary polaryzacyjne posiadają specjalnie wykonane soczewki, które polaryzują wiązki fali świetlnej, co stanowi filtr dla rozproszonego, niespolaryzowanego światła, w efekcie czego przepuszczane są tylko fale świetlne ukierunkowane pionowo.

Polaryzowanie to inaczej prostowanie. Soczewki polaryzacyjne prostują fale świetlne poprzez blokadę rozproszonych fali świetlnych.

W skrócie: okulary polaryzacyjne usuwają zbędne odblaski, które są rozproszonym światłem i przepuszczają tylko proste, spolaryzowane światło.

Nadal nie wiesz co to dla Ciebie oznacza? Zapoznaj się z najważniejszymi zaletami stosowania okularów z polaryzacją.

Co się zmieni jak założę okulary polaryzacyjne?

Zacznijmy od tego co dają okulary polaryzacyjne:

 ✔ kolory są żywsze - niebo bardziej błękitne, a trawa bardziej zielona - zobacz sam:

Co dają okulary polaryzacyjne?

Rys. 1. Okulary z polaryzacją przywrócą naturalne kolory liści, drzew, traw.
Zdjęcie nie jest komputerowo retuszowane! źródło własne

 ✔ widzenie jest bardziej przejrzyste, nie masz w rażenia jakby wszystko wokół parowało lub było zamglone/zadymione,

 ✔ przestajesz mrużyć swoje oczy, ponieważ oglądany świat jest łagodniejszy dla oczu — "oko samo mi się otwiera" - tak wielu klientów, którzy odwiedzają nasz sklep stacjonarny zareagowało po pierwszym założeniu okularów polaryzacyjnych,

 ✔ czujesz się pewniej za kierownicą, bo zamiast oglądać oślepiające światło, skupiasz się na tym co jest na drodze.

Co dają okulary polaryzacyjne dla kierowców?

Rys. 3: Tak okulary z polaryzacją rozprawią się z odblaskami od asfaltu, karoserii i szyb samochodów.
Zdjęcie nie jest komputerowo retuszowane! źródło własne

Czy polaryzacja zmienia wszystko? Oprócz jakości i wygody widzenia, praktycznie nic.

Soczewki polaryzacyjne nie wpływają na: 

 ✔ poziom przyciemnienia - samo zastosowanie technologii polaryzacji w soczewkach nie powoduje, że są one ciemniejsze, czy jaśniejsze od zwykłych okularów przeciwsłonecznych - każdy model ma swoją klasę przyciemnienia, także można spotkać okulary bez polaryzacji ciemniejsze od zwykłych i odwrotnie,

 ✔ ochronę oczu przed promieniowaniem UV - to zadanie dla filtru UV400, który występuje w każdych okularach przeciwsłonecznych i polaryzacyjnych z naszego sklepu.

 ✔ formę i jakość oprawki - soczewki polaryzacyjne nie definiują tego jaka będzie oprawa okularów. Nawet w naszym sklepie znajdziesz odpowiedniki okularów przeciwsłonecznych, które mają soczewki polaryzacyjne. Także oprawki mogą być takie same jak w zwykłych okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV.

Podsumowanie

Jak widzisz, wiele przemawia za tym, żeby nosić okulary z polaryzacją. Dzięki soczewkom polaryzacyjnym, widziany przez okulary obraz będzie bardziej przejrzysty, wyraźny, pełen kolorów i "lżejszy w odbiorze" dla Twojego oka - nie będziesz znosić rażących odblasków świetlnych. Od kiedy zacząłem nosić okulary polaryzacyjne, za nic nie chcę ich zamienić na zwykłe okulary słoneczne. Trudno jest mi znaleźć powody dla których mielibyśmy nie nosić okularów polaryzacyjnych zamiast zwykłych okularów przeciwsłonecznych.

Okulary polaryzacyjne to też okulary przeciwsłoneczne, ponieważ posiadają filtr chroniący oczy - UV400. Zwłaszcza, że doszliśmy do punktu, w którym te podnoszące komfort oczu okulary z polaryzacją są niewiele droższe od zwykłych modeli z filtrem UV. Kiedyś dostępne były tylko w salonach optycznych i kosztowały kilkaset złotych, teraz masz je w zasięgu swojej ręki w bardzo przystępnych cenach już od 50 złotych.

Zapraszam Cię też do przejrzenia szerokiej oferty okularów polaryzacyjnych w naszym sklepie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium