W jaki sposób okulary rowerowe poprawiają bezpieczeństwo jazdy?

W jaki sposób okulary rowerowe poprawiają bezpieczeństwo jazdy?

W jaki sposób okulary rowerowe  poprawiają bezpieczeństwo jazdy?

Każda osoba, która jeździe na rowerze, powinna zwrócić dużą uwagę na stosowane przez siebie środki ochrony. Odpowiedni kask, rękawiczki i ochraniacze to niezbędne minimum. Do tego zestawu można, a wręcz trzeba dodać okulary rowerowe. Oczy są najbardziej wrażliwym narządem w ciele człowieka. Niezwykle łatwo jest doprowadzić do ich urazu, nawet zupełnie nieświadomie i przypadkowo. Doskonałym tego przykładem może być owad, który wleci nam prosto do oka podczas szybkie jazdy rowerem. Aby się chronić przed takimi i innymi sytuacjami, powinno się zawsze stosować okulary rowerowe. To właśnie im poświęcimy ten artykuł.

Okulary na rower vs klasyczne

Już na pierwszy rzut oka można zauważyć widoczne różnice pomiędzy okularami rowerowymi, a tymi, które zakładamy np. na spacer lub do samochodu. Soczewki okularów rowerowych są wygięte na boki i do tyłu w charakterystyczny sposób. Zazwyczaj do oprawek mocowane są tylko od góry, a do dołu pozostają otwarte. Rozwiązanie to pozwala zmniejszyć ich ciężar, jednocześnie poprawiając komfort noszenia, a przede wszystkim poprawiają cyrkulację powietrza zapobiegając parowaniu. W końcu okulary sportowe mają soczewki, które w mniejszym stopniu zakrywają twarz. Wszystko to ma na celu sprawić, że podczas szybkie jazdy rowerem, pęd powietrza będzie ślizgać się po powierzchni okularów na boki twarzy, a następnie tworząc swoisty tunel aerodynamiczny, będzie zamykać się za cyklistą. W przypadku klasycznych okularów przeciwsłonecznych, których soczewki mają większą powierzchnię i są wyraźnie bardziej płaskie, zachodzi duże ryzyko, że pęd powietrza mógłby je strącić z twarzy.

Ochrona twarzy w razie upadku

Okulary rowerowe produkuje się z zupełnie innych gatunków materiałów niż normalne codzienne okulary. Przede wszystkim wykorzystuje się do tego celu elastyczne tworzywa, które przy kontakcie z twardym podłożem, nie pękają i nie powstają w nich ostre krawędzie. Mogłoby to doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku, powodując nawet uraz oka lub przebicie policzka. Upadek z roweru z okularami sportowymi jest zdecydowanie bezpieczniejszy dla naszego zdrowia, a same okulary nie powinny zbyt mocno wtedy ucierpieć.

Okulary rowerowe to lepsza jakość widzenia

Jazda rowerem, szczególnie latem, wiąże się z poruszaniem po drogach oświetlonych promieniami słonecznymi, jak i w pełnym zacienieniu. Najgorszym momentem dla rowerzysty, jest wyjeżdżanie z cienia wprost w nasłonecznioną przestrzeń. Chyba każdy z nas zna to uczucie, kiedy jego nasze oczy muszą się przyzwyczaić do jasnego światła po przyjściu z ciemności. Potrzeba kilkunastu sekund, by wzrok się zaadaptował do nowych warunków. Przeciwsłoneczne okulary na rower zdecydowanie skracają ten czas, poprawiając bezpieczeństwo na drodze. Warto także wspomnieć o soczewkach o różnym stopniu przyciemnienia. I w tym przypadku doskonale sprawdzają się okulary rowerowe z wymiennymi szkłami. Pozwalają one precyzyjnie dopasować stopień przyciemnienia w zależności od pory roku lub pory dnia, w której najczęściej poruszamy się na rowerze. Dla uzupełnienia warto również wspomnieć, że istnieją okulary na rower ze szkłami fotochromowymi. Są to specjalne soczewki, które pod wpływem działania promieni UV, samoczynnie się przyciemniają. Więcej o tym jak dobrać okulary na każdą pogodę przeczytasz w artykule: "Okulary przeciwsłoneczne na każdą pogodę - jak wybrać?".

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium