Rowerowe okulary przeciwsłoneczne - jakie wybrać?

Rowerowe okulary przeciwsłoneczne - jakie wybrać?

Rowerowe okulary przeciwsłoneczne — dostępne warianty

Stoisz przed nie lada dylematem zakupu okularów rowerowych? Nie wiesz, na który model wydać pieniądze? Na co zwracać uwagę przy ich wyborze? Jesteśmy po to, aby ci to ułatwić. Poniżej opisujemy najpopularniejsze rodzaje okularów przeciwsłonecznych dla rowerzystów.

Klasyczne okulary przeciwsłoneczne rowerowe

To najbardziej podstawowy wariant okularów dla rowerzystów. Stworzone zostały po to, aby chronić oczy przed zbyt jasnym światłem. Jeśli dużo jeździsz na rowerze w południe i popołudnie, wskazane jest stosowanie okularów przeciwsłonecznych. Dobrym wyborem mogą się okazać rowerowe okulary przeciwsłoneczne ze szkłami lustrzanymi. Dostępne są one w wielu wersjach, różniących się kolorem. Co ciekawe, powłoka lustrzana uniemożliwia spojrzenie w oczy z zewnątrz, ale nie ogranicza widoczności od środka okularów. Klasyczne okulary rowerowe charakteryzują się opływowym kształtem oprawki, który idealnie przylega do twarzy. Bardzo często okulary posiadają również wymienne soczewki, zauszniki wymienne na pasek oraz wkładki termiczne.

Polaryzacyjne okulary rowerowe

Mając taką możliwość, warto zakupić okulary przeciwsłoneczne rowerowe z polaryzacją. Co to jest polaryzacja? W przypadku okularów jest to specjalny filtr, pochłaniający rozproszone światło. Światło słoneczne rozprasza się w momencie odbicia od gładkich powierzchni. Na drodze takich nie brakuje — karoserie samochodów, ich szyby, budynki, znaki drogowe, kałuże. Rozproszone światło ogranicza widoczność, powodując również przekłamanie odległości dzielącej rowerzystę od przeszkody. Jedynym skutecznym sposobem na ograniczenie tego zjawiska jest noszenie okularów z polaryzacją. Filtr polaryzacyjny sprawia, że odblaski przestają być widoczne, dzięki czemu widziany obraz odzyskuje oryginalną głębię kolorów. Jednym z powodów, by kupić okulary rowerowe z polaryzacją, jest możliwość prawidłowej interpretacji zmieniających się kolorów sygnalizacji świetlnej.

Okulary rowerowe fotochromowe

Wśród osób noszących okulary dużą popularnością cieszą się fotochromy. Są to okulary ze światłoczułymi soczewkami. Kiedy mają kontakt z promieniowaniem UV, znajdujący się w nich filtr zostaje aktywowany i ulega samoczynnemu przyciemnieniu. W rezultacie przejrzyste soczewki stają się ciemne i wyglądają jak standardowe okulary przeciwsłoneczne. Dla rowerzystów takie okulary są szczególnie cenne, zwłaszcza jeśli dużo jeżdżą zróżnicowanymi trasami — np. przed gęsty las i odsłonięte drogi. Jazda zacienionymi drogami z okularami przeciwsłonecznymi na nosie, nie zawsze jest wygodna i bezpieczna. Dzięki okularom fotochromatycznym automatycznie będą zmieniać stopień przyciemnienia, dopasowując się do warunków oświetleniowych.

Zerówki jako okulary na rower

Ostatnią grupę stanowią okulary typu zerówki, czyli takie, w których zastosowane są soczewki bez jakichkolwiek funkcji korekcyjnych. Są one w 100% przejrzyste, pozbawione przyciemnienia i warstwy lustrzanej. Mogą natomiast posiadać filtr UV400 i jest to wystarczający powód, by je mieć i ubierać podczas jazdy rowerem. Inny powód to ochrona oczu przed wiatrem i owadami, które mogą dostać się do oczu podczas szybkiej jazdy.

Jeśli nie lubicie posiadać kilku par okularów to jest na to doskonałe rozwiązanie o którym przeczytacie w artykule: "Dlaczego warto mieć okulary przeciwsłoneczne z wymiennymi soczewkami?".

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium