Okulary polaryzacyjne - co to jest?

Okulary polaryzacyjne - co to jest?

Polaryzacja - co to jest?

To pytanie kierujemy przede wszystkim do osób prowadzących samochód. Jak zmienia się widoczność na drogę, kiedy na szybę waszego samochodu padają promienie słoneczne? Odpowiedź może być tylko jedna – widoczność drastycznie się zmniejsza. Na szybie pojawiają się odbicia, refleksy i załamania światła, które mogą być potęgowane przez znajdujące się na niej zabrudzenia i rysy. W ekstremalnych przypadkach załamujące się światło może niemal całkowicie ograniczać widoczność na drogę, przejście dla pieszych lub sygnalizator świetlny. Co można zrobić, aby tego uniknąć? Rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki.

Okulary polaryzacyjne – nie tylko dla kierowców

Kierowcy samochodów, ale nie tylko, mogą w prosty sposób rozwiązać problem załamującego się światła i pogarszającej się widoczności. Wystarczy że założą okulary polaryzacyjne, które niemal w 100 procentach rozwiązują ten problem. Czym są ów okulary z polaryzacją? Czym jest sama polaryzacja? Słowo polaryzacja oznacza w naszym przypadku uporządkowanie kierunku promieni światła oraz ograniczenie tych, które są załamane lub rozproszone. Najprościej mówiąc polaryzacja w okularach jest filtrem światła rozproszonego, który eliminuje charakterystyczne odblaski i poświaty, wyostrzając obraz i poprawiając kontrast kolorów.

Dlaczego światło się załamuje, a polaryzacja jest potrzebna?

Promienie słoneczne załamują się z wielu powodów. W niewielkim stopniu może do tego dochodzić przez atmosferę i znajdujące się w niej zanieczyszczenia, chmury, mgłę, smog i samą wilgoć. Ale największym zagrożeniem jest załamywanie się promieni słonecznych w momencie napotkania na swojej drodze przeszkody – szyby, karoserii lub innej gładkiej powierzchni, która odbija i rozprasza światła. Wzrasta wówczas jego intensywność, powodując ograniczenie widoczności i zaburzone postrzeganie kolorów. Szczególnie groźne konsekwencje może to mieć dla kierowców, którzy na skutek rozproszonego światła nie zauważą przeszkody lub zmieniającego się światła. Okulary z polaryzacją pozwalają im wyjść z tych opresji.

Jak działają okulary polaryzacyjne?

Jeżeli mają to być wasze pierwsze okulary polaryzacyjne, być może macie pewne obawy dotyczące ich noszenia. Czy takie okulary zmieniają kolory? Czy chronią przed promieniowaniem UV? Czy od patrzenia przez nie bolą oczy? Przede wszystkim filtr polaryzacyjny redukuje wyłącznie światło rozproszone. Nie ma zdolności filtrowania promieni UV – za to odpowiada dedykowany temu filtr UV 400. Polaryzacja nie wpływa również na zmianę kolorów jako takich, ale poprawia ich postrzeganie i czyni bardziej naturalnymi. Przykładowo kolor nieba wydaje się bardziej intensywny, jak np. kolor widzianych przez okulary samochodów czy wspomnianej sygnalizacji świetlnej. Patrzenie przez okulary polaryzacyjne nie powoduje również uczucia zmęczenia oczu lub bólu głowy. Wręcz przeciwnie, polaryzacja w okularach ogranicza zmniejszenie i sprawia, że nie musimy tak mocno wytężać wzroku lub mrużyć oczu, aby zobaczyć to, co znajduje się przed nami.

Zachęcamy również do lektury o okularach polaryzacyjnych rozjaśniających: "Jak poprawić widzenie za kierownicą nocą?"

 

 

 

 

 

<a href="https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/portret-pieknej-kobiety-sobie-wiele-okularow-przeciwslonecznych-na-bialym-zdjecie-wysokiej-jakosci_22945639.htm#query=okulary%20polaryzacyjne&position=15&from_view=search&track=ais">Obraz autorstwa BalashMirzabey</a> na Freepik

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium