Okulary męskie vs damskie

Okulary męskie vs damskie

Okulary przeciwsłoneczne damskie i męskie

Okulary przeciwsłoneczne wielu osobom towarzyszą przez cały rok. Korzystają z nich sportowcy, kierowcy oraz piesi. Dobre okulary przeciwsłoneczne powinny nie tylko chronić nasze oczy przed promieniami słońca, ale również posiadać wysokiej klasy filtry UV, być wygodne, trwałe i... modne. Na rynku można odnaleźć setki wzorów okularów damskich i męskich. Pojawiają się również okulary przeciwsłoneczne unisex, czyli uniwersalne dla każdej płci. Jakie są podstawowe różnice pomiędzy takimi okularami i czy okulary unisex rzeczywiście mogą zastąpić te męskie lub damskie?

Design, czyli wzornictwo

Okulary przeciwsłoneczne damskie najłatwiej odróżnić od męskich po wyglądzie. Są pewne wzory, które pasują wyłącznie do kształtu damskiej twarzy. Składa się na to kształt oprawek, mniejsza szerokość oraz bardziej odważna kolorystyka. Kolory oprawek, zwłaszcza w sportowych okularach przeciwsłonecznych mogą w pewnym stopniu determinować płeć, dla której są dedykowane. Przykładowo okulary z różowymi oprawkami nie będą chętnie kupowane przez mężczyzn. Jednym z najbardziej wyrazistych przykładów okularów damskich, są tak zwane okulary kocie oczy, które również mogą występować w opcji okularów przeciwsłonecznych.

Kolor szkieł to kolejny element, pozwalający odróżnić okulary damskie od męskich. Okulary przeciwsłoneczne męskie najczęściej są jednolicie przyciemniane i występują w ograniczonym wyborze gradientów. Natomiast w przypadku okularów przeciwsłonecznych damskich, mamy do wyboru niemal pełną paletę kolorów i efektów. Najprościej można to podsumować w ten sposób, że im bardziej ozdobne oprawki i szkła, tym większe prawdopodobieństwo że są to damskie okulary przeciwsłoneczne. Natomiast minimalizm we wzornictwie do cecha charakterystyczna okularów męskich.

Rozmiary okularów

Twarz mężczyzny jest zazwyczaj większa od twarzy kobiety. Z tego powodu okulary przeciwsłoneczne męskie mają większy rozstaw oprawek od okularów damskich. Przymierzając damskie okulary – czy korekcyjne czy przeciwsłoneczne, większość panów poczuje nieprzyjemny ucisk na skroniach. Również szkła w wybranych modelach okularów damskich są bardzo duże, zakrywając niemal połowę twarzy.

Okulary przeciwsłoneczne uniwersalne

Okulary unisex łączą w sobie wspólne cechy okularów przeciwsłonecznych damskich i męskich. Ich rozmiar został zunifikowany w taki sposób, aby dopasować się do potrzeb osób o typowych rozmiarach twarzy. W oprawkach okularów unisex mogą być zastosowane nieco bardziej elastyczne materiały, pozwalając na ich bezpieczne odkształcanie się. Jeżeli chodzi o wygląd okularów unisex, to mamy do czynienia z bardzo dużym wyborem wzorów, przy czym ich kolorystyka jest już nieco bardziej stonowana i raczej jednolita – pomijając sportowe okulary przeciwsłoneczne, które z założenia są bardziej kolorowe i wzorzyste. Najczęściej spotykane kolory oprawek to czarny, biały, przeźroczysty, a w oprawkach metalowych srebrny, czarny, grafitowy, ewentualnie brązowy. Szkła również są najczęściej jednolicie przyciemniane, przy czym bez trudu znajdziemy szkła lustrzane oraz podstawowe kolory gradientów – na topie w tym sezonie pozostaje kolor niebieski.

Okulary do pracy przed komputerem

Żeby zapewnić sobie kompleksową ochronę oczu warto sięgnąć również po okulary do komputera z filtrem Blue Light. Zapewnią one ochronę przed szkodliwym promieniowaniem emitowanym przez monitory. W dzisiejszych to must have. Zalecane dla wszystkich, którzy korzystają na co dzień z telefonów, komputerów, tabletów czy telewizora. Okulary do monitorów posiadają specjalną powłokę, która blokuje niebieskie światło. Dzięki temu można uniknąć podrażnionych i zmęczonych oczu, bólu głowy oraz problemów z zasypianiem. Więcej zalet poznacie w artykule: "Jakie są zalety okularów do komputera?".

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium