Jak dbać o okulary, aby służyły długo i niezawodnie?

Jak dbać o okulary, aby służyły długo i niezawodnie?

Jak dbać o okulary, aby służyły długo i niezawodnie?


Ceny okularów rozpoczynają się od kilkunastu złotych i mogą sięgać nawet kilku tysięcy. Na cenę składa się wiele czynników, marka, rodzaj szkieł, rodzaj oprawek, materiał. Tak czy inaczej trzeba przyznać że ceny okularów do niskich nie należą, a jeśli cierpimy na poważną wadę wzroku, sporym kosztem są same szkła korekcyjne. Tym bardziej każda nosząca okulary osoba powinna się dowiedzieć jak o nie dbać. Dzięki temu można uniknąć bardzo poważnych usterek, o które wcale nie trudno.

Okulary a chemia i kosmetyki

Oprawki okularów wykonane są ze stali lub tworzywa. Materiały te mogą różnie reagować w kontakcie z chemią czyszczącą, perfumami zawierającymi alkohol lub innymi kosmetykami regulującymi np. pH skóry. Jedna z częściej występujących reakcji to uszkodzenia matowej powierzchni oprawek. Po kontakcie z niektórymi kosmetykami wyglądają one tak, jakby łuszczyła się z nich farba. Uważaj zatem na to, w jaki sposób nakładasz kosmetyki na twarz i rób to tak, aby nie wybrudzić nimi okularów.

Korzystanie z etui na okulary

Praktycznie wszędzie gdzie kupujemy okulary przeciwsłoneczne lub korekcyjne, otrzymamy dedykowane dla nich etui. Dbaj o nie i korzystaj z niego. Etui służy do bezpiecznego przechowywania i transportowania okularów. Czy to schowek samochodu, torba czy szuflada, jeśli nie nosisz okularów na nosie, zawsze odkładaj je do etui. Zadbaj o to aby jego wnętrze było czyste i suche, bez luźnych elementów mogących spowodować uszkodzenie.

Noś okulary w sposób prawidłowy

Czyli jaki? Oczywiście że na uszach i na nosie. Niestety nie dla każdego jest to oczywiste i wiele osób zakłada okulary na czubek głowy. Być może uważają że to modne, że dodaje im to atrakcyjności. Prawda jednak jest zupełnie odmienna. Taki sposób noszenia okularów bardzo mocno nadwyręża oprawki i zawiasy, mogąc doprowadzić do uszkodzenia mechanicznego.

Dokręcaj śrubki

Kiedy uważnie przyjrzysz się zawiasom w okularach, zauważysz w nich niewielkie śrubki. Muszą one zawsze być dobrze dokręcone. Jeśli tak nie jest, istnieje ryzyko ich wypadnięcia i odłączenia się zauszników. Aby samodzielnie dokręcić śrubki w zawiasach i noskach okularów, powinieneś sobie kupić zestaw wkrętaków precyzyjnych. Sprawdzenie stanu śrubek w okularach powinno być dla ciebie czymś tak naturalnym, jak regularne sprawdzanie ciśnienia w kołach samochodu.

Unikaj wysokich temperatur

Szkła w okularach nie lubią dużych temperatur. Dlaczego? Ponieważ zwykle składają się z kilku warstw, a wysokie temperatury mogą prowadzić do ich rozwarstwiania się. Można to poznać np. po tym, że na powierzchni szkieł tworzy się tzw. pajączek lub pierwsza powłoka się łuszczy. Jest prosty i niezawodny sposób aby tego uniknąć. Zwracaj uwagę na to, w jakich miejscach odkładasz okulary i zawsze chowaj je do etui.

Używaj wody, mydła i specjalnych ściereczek do okularów

Właśnie tak, dokładnie wody i mydła a nie np. specjalnych chusteczek nawilżanych do okularów. Mogą one rysować powierzchnię szkieł oraz przyczyniać się do niszczenia oprawek. Oczywiście każdy dobrze rozumie potrzebę częstego mycia okularów, należy to jednak robić przy pomocy wody, mydła i miękkich ściereczek bezpyłowych. Można używać również specjalnych środków przeznaczonych do pielęgnacji okularów.

Zapraszamy również do zapoznania się z artykułem "Czym się kierować przy wyborze oprawek?". Poznacie cenne i praktyczne wskazówki jak wybrać okulary żeby posłużyły długo i niezawodnie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium