Jak czyścić okulary? Podpowiadamy!

Jak czyścić okulary? Podpowiadamy!

Jak czyścić okulary? Podpowiadamy!

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez okularów korekcyjnych. Odpowiednio dobrane szkła znacznie poprawiają ostrość widzenia, dzięki czemu ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Należy jednak pamiętać, że soczewki okularowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji i regularnego czyszczenia. Pytanie więc brzmi - jak czyścić okulary, by ich nie uszkodzić?

O czym zapominają okularnicy?

Właściwa troska o okulary to nie tylko odpowiednie czyszczenie. Równie ważna jest kontrola tego, czy wciąż dobrze leżą. Jeśli twoje okulary zdążyły się poluzować, koniecznie zadbaj o dokręcenie śrubek. Unikając noszenia ich na czubku głowy nie powinny poluzować się zbyt szybko. Ogranicz więc zakładanie ich na głowę do zera lub do niezbędnego minimum. Okulary zawsze zakładaj oburącz! Inaczej przeciążasz jedną stronę oprawki. Dodatkowo, zaskakującym może być fakt, że noski w okularach powinny być raz na jakiś czas wymieniane u optyka. Warto jednak o tym pamiętać. Staraj się zawsze mieć przy sobie małą buteleczkę do czyszczenia soczewek. Będąc z dala od domu i nie mając dostępu do wody detergent będzie mógł “ocalić” twoje okulary. W tym zadaniu równie dobrze sprawdzą się jednorazowe ściereczki nawilżane specjalnym płynem.

Jak czyścić okulary prawidłowo i bezpiecznie?

Nie wiesz, jak czyścić okulary prawidłowo i bezpiecznie? Przed przystąpieniem do tej czynności pamiętaj o dokładnym umyciu rąk. Czyść całe okulary. Choć soczewki są oczywiście najważniejszą ich częścią, nie zapominaj o oprawkach. Sposób ich czyszczenia zależy przede wszystkim od tego, z jakiego tworzywa zostały wykonane. Inaczej trzeba myć oprawki drewniane, a inaczej plastikowe. Należy używać odpowiednio dobranych detergentów, aby ich nie zetrzeć lub nie uszkodzić. Pamiętaj również, by odpowiednio zwilżyć okulary przed czyszczeniem. Możesz użyć do tego specjalnego płynu dostępnego w każdym sklepie optycznym lub zanurzyć je w wodzie. Temperatura wody nie może być zbyt wysoka ani zbyt niska. Do umycia okularów używaj miękkiej ściereczki z mikrofibry. Najlepiej nada się do tego specjalna ściereczka, którą otrzymasz razem z okularami przy ich zakupie. Mając ją zawsze przy sobie, w każdej chwili będziesz miał możliwość usunięcia drobnych nieczystości osadzających się na szkłach. Przed jej użyciem staraj się ją delikatnie wytrzepać - może się na niej znajdować pył lub kurz. Uważaj jednak na mocno zanieczyszczone okulary. Wtedy w sprawie ich dobrego odnowienia lepiej poradzić się eksperta. Profesjonalista może zaproponować czyszczenie ich przy użyciu ultradźwięku. Dodatkowo będzie w stanie usunąć nieczystości spomiędzy ramek i soczewek. 

Domowe sposoby na czyszczenie okularów

Do odpowiedniego wyczyszczenia okularów nie potrzebujesz profesjonalnych detergentów i środków czyszczących. Zatem, jak czyścić okulary domowymi sposobami? Wystarczy umyć je pod bieżącą wodą (pilnując, by temperatura nie była zbyt niska lub wysoka), dodając niewielką ilość mydła w płynie lub delikatnego płynu do mycia naczyń. Nie stosuj jednak produktów zawierających balsam lub cytrynę! Zanim zaczniesz je suszyć, delikatnie strząśnij z nich nadmiar wody. Później osusz je czystą ściereczką z mikrowłókna lub delikatną ściereczką higieniczną. 

Rysy na okularach - czy jest na nie jakiś sposób?

Ani profesjonalne, ani domowe sposoby czyszczenia okularów nie pomogą, jeśli na soczewkach pojawiły się zarysowania. Rysy możesz jednak ukryć, zwłaszcza jeśli są niewielkie - wystarczy soda oczyszczona. Musisz przygotować roztwór wody z sodą w proporcji 1:2. Gotową pastę rozprowadź na szkłach. Zakończ, dokładnie płukając okulary i wycierając je czystym ręcznikiem. Tak jak w przypadku użycia ściereczek z mikrofibry, warto wytrzepać materiał przed użyciem, by nie tworzyć na soczewkach nowych rys. Taki zabieg jest mocno inwazyjny, staraj się więc nie powtarzać go zbyt często.

Pamiętaj o odpowiednim przechowywaniu!

Choć odpowiednie czyszczenie okularów jest niezwykle ważne, nie zapominaj o dobrym ich przechowywaniu. Trzymaj okulary w bezpiecznym miejscu, tak, by zawsze łatwo je znaleźć i przypadkowo ich nie zniszczyć. Przechowując je w etui na okulary wyścielonym mikrofibrą, skutecznie zapobiegniesz zarysowaniom szkieł oraz uszkodzeniom oprawek. Dodatkowo możesz owijać je ściereczką przeznaczoną do okularów. Wkładaj je odwrotnie do kierunku otwarcia - szkłami do dołu, trzymając za mostek. Tym sposobem nie zarysujesz soczewek. Nie wystawiaj okularów na działanie zbyt rozbieżnych temperatur, ponieważ silne źródła ciepła i zimna również mogą uszkodzić soczewki.

Wszystkie potrzebne akcesoria do pielęgnacji okularów oraz przechowywania znajdziecie na naszej stronie eOkulary.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium