Gogle fotochromowe - poznaj zalety!
Okulary i gogle z soczewkami fotochromowymi to wygodne rozwiązanie dla wszystkich, którzy doceniają obecność szkieł przeciwsłonecznych. Jak działają gogle fotochromowe? Zastosowano w nich wyjątkową technologię produkcji soczewek. Szybka takich gogli została wyposażona w specjalny filtr bardzo czuły na działanie promieni UV. Kiedy promienie słońca oświetlają gogle, szybka zaczyna się automatycznie przyciemniać, osiągając jeden z kilku maksymalnych stopni zaciemnienia. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne i praktyczne, ponieważ eliminuje konieczność wymiany szybek na przyciemniane. Gogle fotochromowe są goglami uniwersalnymi, które można stosować zarówno w słoneczne, jak i pochmurne dni.
Dla kogo powstały gogle fotochromowe?
Kto jest adresatem gogli fotochromowych? Przede wszystkim są one dedykowane dwóm grupom użytkowników: narciarzom i snowboardzistom, którzy lubią w pełnym słońcu szusować z goglami przeciwsłonecznymi. Jeżeli cierpiałeś z tego powodu, że musisz zabierać na stok dwie pary gogli lub tracić czas na wymianę osłonek, to gogle fotochromowe skutecznie rozwiązują ten problem. Kiedy będziesz jeździć w pochmurny dzień, szkiełka nie będą zmieniać zabarwienia, pozostając przy swoim oryginalnym kolorze i przeźroczystości. Dopiero kiedy promienie UV aktywują specjalny filtr fotochromowy, gogle zmienią się na przeciwsłoneczne. Cały proces zmiany koloru – przyciemnienie, trwa około jednej minuty. Gogle odzyskują swoją pierwotną przejrzystość wtedy, kiedy tracą kontakt z promieniami UV. Ten proces zajmuje nieco więcej czasu – do kilku minut i jest to działanie celowe. Ma ono wyeliminować sytuacje, kiedy słońce schowawszy się na chwilę za chmurą, powodowałoby rozjaśnienie okularów. Sytuacja taka byłaby nie tylko mało komfortowa, ale również niebezpieczna. Nagła zmiana jasności patrzenia dla wielu osób okazałaby się zbyt dużym szokiem.
Jak dbać o gogle fotochromowe
Jeżeli zdecydowałeś się na super wygodne gogle fotochromowe, na pewno chcesz, aby służyły Ci przez długi czas. Jak należy o nie dbać? Czy szybka gogli z filtrem fotochromatycznym jest specjalnie narażona na uszkodzenia? Nie. Użytkowanie i konserwacja takich gogli wygląda identycznie jak przy standardowych modelach. Należy przede wszystkim unikać zarysowania powierzchni ostrymi przedmiotami, tak aby nie doprowadzić do powstania. Czyszcząc gogle fotochromowe należy używać miękkiej szmatki z mikrofibry lub dedykowane szmatki do polerowania okularów. Kiedy gogle nie są używane, najlepiej przechowywać je w specjalnym etui, który zabezpieczy je przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz osadzaniem się na nich kurzu.
Gogle fotochromowe i okulary fotochromowe działają na tej samej zasadzie
Jeżeli przypadną Wam do gustu szkła fotochromowe, być może zechcecie korzystać również z okularów ze szkłami fotochromowymi. Tu należy jednak dodać ważną informację. Okulary fotochromowe nie przyciemniają się podczas prowadzenia samochodu. To niestety umyka uwadze wielu osób. Aktywowane promieniami UV, we wnętrzu pojazdu nie mają do niego dostępu. Jak to, skoro promienie słońca wpadają przez szyby do środka? To prawda, ale szyby samochodowe są fabrycznie wyposażone w filtr UV, który ma chronić wnętrze auta przed zniszczeniem i odbarwieniem.. O okularach dla kierowców przeczytacie w artykule: "Przeciwsłoneczne okulary do auta - jakie wybrać? Wszystko co musisz wiedzieć".