Dlaczego okulary to idealny prezent dla Dzień Babci i Dziadka?

Dlaczego okulary to idealny prezent dla Dzień Babci i Dziadka?

Dlaczego okulary to idealny prezent dla Dzień Babci i Dziadka? 

21 i 22 stycznia — te daty są dobrze znane większości z nas. Dla porządku warto jednak przypomnieć, że wtedy wypada właśnie kolejno Dzień Babci i Dzień Dziadka. Czy już masz pomysł na prezent niespodziankę z tej okazji? Jeżeli nie, chętnie podzielimy się z Tobą naszymi propozycjami. Oczywiście będą to okulary! Jednak nie byle jakie! W trosce o zdrowie i dobre samopoczucie swoich najbliższych warto zadbać o ich oczy. Biorąc pod uwagę, że oba święta przypadają w środku zimy, kiedy promienie słoneczne są szczególnie groźne dla oczu, zwłaszcza gdy odbijają się od śniegu, proponujemy okulary przeciwsłoneczne na zewnątrz oraz okulary do komputera.

Jakie wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Duży asortyment okularów przeciwsłonecznych nie ułatwia wyboru tej jednej, najlepszej pary. Czym się kierować przy ich zakupie? Wyglądem? Rodzajem oprawek? Stopniem przyciemnienia szkieł? Materiałem, z którego są wykonane? Czy może jeszcze czymś innym? Niewątpliwie wszystkie ww. rzeczy są ważne, ale nie najważniejsze. Aby okulary przeciwsłoneczne dobrze chroniły oczy przed promieniowaniem UV, a widziany przez nie obraz był ostry i wyraźny, powinny mieć dwie ważne rzeczy: filtr UV 400 i polaryzację.

Za co odpowiada filtr UV 400 w okularach przeciwsłonecznych?

Okulary przeciwsłoneczne damskie i męskie oznaczone logo UV 400 mają soczewki z filtrem chroniącym przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych: UV-A, UV-B i UV-C. Sama liczba 400 oznacza, że filtr chroni przed falami, które osiągają długość do 400nm. Właśnie taką długość najdłuższe i najgroźniejsze fale promieniowanie UV-A.. Efektem długotrwałego narażania oczu na działanie promieni UV jest ryzyko zapalenia spojówek, a nawet nowotwór oczu.

Za co odpowiada polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych?

Z patrzeniem przez okulary przeciwsłoneczne wiąże się wiele rzeczy. Jeśli mają one soczewki bez polaryzacji, obraz widziany przez nie może zakłócać poświata i odblaski. Jest to wynikiem odbijania się poziomych promieni światła od powierzchni soczewek. Powoduje to duży dyskomfort patrzenia, może powodować ból oczu, wywołuje mimowolne wytężanie wzroku i zniekształca obraz w polu widzenia. Rozwiązaniem tego problemu jest filtr polaryzacyjny. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją mają soczewki ze specjalną powłoką, która eliminuje poziome promienie światła, dopuszczając do oka wyłącznie te pionowe. Powoduje to, że obraz widziany przez okulary jest znacznie bardziej wyraźny, a oczy mniej się męczą.

Okulary do komputera — co to takiego?

Jeżeli Twoi dziadkowie i babcie korzystają z komputera, telewizora to warto pomyśleć o specjalnych okularach z filtrem światła niebieskiego. Dlaczego to takie ważne? Nowoczesne monitory LED i LCD emitują tzw. promieniowanie niebieskie o bardzo dużym ładunku energii. Długotrwałe korzystanie z takich monitorów, szczególnie wieczorem, może powodować bezsenność i zdenerwowanie. Zapobiega temu filtr światła niebieskiego, obecny na soczewkach okularów do komputera. Dzięki takim okularom oczy nie będą podrażnione, zmęczone i zaczerwienione. Więcej o pozytywach takich okularów przeczytacie w artykule: "Poznaj zalety okularów do komputera!".

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium