Czym są okulary do komputera blokujące niebieskie światło?

Czym są okulary do komputera blokujące niebieskie światło?

Do czego służą okulary do komputera?

Cóż takiego złego jest w tym niebieskim świetle, że poświęcamy mu tyle uwagi? Należy się przyjrzeć najgroźniejszemu składnikowi tego światła, czyli wysokoenergetycznemu pasmu niebieskofioletowemu. Jeśli przez długi czas wystawiamy się na jego ekspozycję – czyli przez min. 5 godzin dziennie, będziemy odczuwać negatywne konsekwencje jego działania. Jest to zmęczenie, ból oczu, pieczenie, wysuszenie śluzówki, nieostre widzenie, a nawet migrenowe bóle głowy. To właśnie niebieskie światło może być wyjaśnieniem twojego zmęczenia po powrocie z pracy do domu. Ale na tym nie koniec. Pasmo niebieskofioletowe działa na nasz organizm w sposób bardzo podstępny. Rozregulowuje produkcję hormonu – melatoniny, która odpowiada za dobowy rytm snu i czuwania. Hormon ten kiedy jest uwalniany w wysokim stężeniu, powoduje że chce nam się spać. Światło niebieskie ogranicza jego produkcję. Dlatego jeśli często przed snem oglądasz telewizję, używasz telefonu lub grasz na komputerze, będziesz mieć problem z zasypianiem. Światło niebieskie występuje w świetle słonecznym, a największe jego natężenie jest o poranku. Właśnie dlatego w słoneczny dzień łatwiej nam się wstaje niż np. pochmurny – zależy to od ilości uwalnianej do organizmu melatoniny.

Jak zablokować niebieskie światło

Kiedy już wiesz czym jest i jak działa niebieskie światło, należy szukać sposobów na jego ograniczenie podczas korzystania z ekranów LCD. Sposób jest skuteczny i prosty – okulary do komputera z filtrem Blue Light. Co to takiego i jak wyglądają? Okulary do pracy przy komputerze mogą mieć szkła zerówki – czyli nie służące do korekty wzroku, jak również mogą to być okulary korekcyjne. W odróżnieniu od klasycznych okularów są one wyposażone w specjalny filtr Blue Control. Jest to powłoka na zewnętrznej stronie soczewek. Jej zadaniem jest odbijanie na zewnątrz szkodliwego promieniowania pasma niebieskofioletowego. Antyrefleksyjna powłoka Blue Control nie tylko chroni nasze oczy przed niebieskim światłem, ale ogranicza również inne odblaski i refleksy towarzyszące pracy przy komputerze. Czy noszą okulary do monitora nasze oczy są bezpieczniejsze? Tak, i to bardzo!

Okulary do pracy przy monitorze dbają o nasze oczy

Jakie są skutki dla naszych oczu wystawiania ich na promieniowanie niebieskie? Bardzo groźne. Przede wszystkim narażeni stajemy się wtedy na mętnienie soczewki wewnątrz gałkowej, czyli grozi nam katarakta. Ponadto promieniowanie pogarsza jakość widzenia. Obraz staje się nieostry, rozmyty, a do tego towarzyszy nam ból oczu i głowy. Te niemiłe konsekwencje pomagają ograniczyć okulary do komputera iBlock. Mogą to również być okulary do telewizora lub telefonu, zależnie od tego z jakich urządzeń ekranowych najczęściej korzystamy. Okulary do komputera blokujące niebieskie światło skutecznie zwalczą problem zmęczonych i zaczerwienionych oczu. Dzieci również powinny nosić takie okulary? Dlaczego? Dowiecie się w artykule: "Pasmo niebieskofioletowe a dziecięce okulary do komputera".

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium