Czy jazda rowerem po zmroku może być bezpieczna?

Czy jazda rowerem po zmroku może być bezpieczna?

Czy jazda rowerem po zmroku może być bezpieczna?

Powszechnie uważa się, że jazda na rowerze powinna być wykonywana w ciągu dnia. Powodem jest oczywiście lepsza widoczność na drogę, jak i lepsza widoczność samego cyklisty. Istnieją jednak pewne sposoby, aby i po zmroku być zauważanym przez innych kierowców, a i samemu móc komfortowo kierować rowerem. Elementy odblaskowe na odzieży i montowane na rowerze, dodatkowe oświetlenie bateryjne naszego jednośladu, a w końcu i okulary rowerowe z żółtymi soczewkami, do jazdy nocą. To podstawowy zestaw, który należy mieć, gdy poruszamy się rowerem nocą po drogach.

Po zmroku bądź widoczny

Rowerzyści to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Z tego też powodu sami i we własnym zakresie powinni zadbać o to, by być dobrze widocznymi z dużych odległości. Obowiązkowym wyposażeniem ich pojazdów jest sprawne przednie i tylne oświetlenie, a także atestowane elementy odblaskowe na rowerze, ale i odzieży lub butach. W ten sposób stajemy się dobrze widocznymi dla kierowców samochodów. Ale rowerzysta może również zadbać o to, aby samemu dobrze widzieć po zmroku na drogę. Wystarczy, że będzie miał ubrane okulary z żółtymi soczewkami. Ich specjalna konstrukcja sprawia, że eliminują zjawisko oślepiania reflektorami pojazdów nadjeżdżających z naprzeciwka, świateł odbijających się od drogi, a dodatkowo rozjaśniają obraz. Zasięg widzenia w okularach do jazdy nocą jest o około 100 metrów większy niż bez nich.

Okulary sportowe z wymiennymi soczewkami (do jazdy nocą)

Im łatwiej jest dbać o swoje bezpieczeństwo na drodze, tym więcej osób będzie to robić. Najprostszym sposobem aktywnego zapobiegania zdarzeniom drogowym z udziałem cyklistów, szczególnie po zmroku jest:

      ✔ właściwe oświetlenie swojego pojazdu;
      ✔ zapewnienie dobrej widoczności na drogę.

Okulary rowerowe, w których można wymienić soczewki na inne, np. żółte, sprawiają, że z wyprzedzeniem widzimy ewentualne przeszkody na drodze, które mogą skrywać się w ciemności. Zwierzyna leśna, kamień, gałąź lub uszkodzona nawierzchnia. Pozwala to zawczasu reagować, w bezpieczny sposób zmieniając kierunek jazdy, lub nawet zatrzymując rower.

Co musisz wiedzieć o okularach z wymiennymi soczewkami?

Możesz kupić jedną parę oprawek w systemie wymiennych soczewek i mieć do nich wiele różnych szkieł, które zależnie od potrzeb wymieniasz.

    ✔ W sprzedaży dostępne są soczewki przeciwsłoneczne, przezroczyste do ochrony oczu przed wiatrem i owadami. a w końcu barwione na żółto soczewki, które poprawiają widzenie nocą.
    ✔ Możesz wybrać dla siebie okulary z klasycznymi sportowymi zausznikami lub okulary na elastycznej taśmie, która całą powierzchnią przylega do tyłu głowy.
    ✔ W jednym zestawie z okularami zazwyczaj znajdują się dwa komplety soczewek. Zawsze możesz do nich dokupić dodatkowe, zapasowe soczewki, które np. będziesz mieć w domu lub torbie bagażowej roweru.

Więcej o zastosowaniu okularów z dodatkowymi szkłami przeczytacie w artykule: "Okulary rowerowe z wymiennymi soczewkami - jak działają".

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium