eOkulary

Jak sprawdzić, czy okulary posiadają filtr UV? Praktyczne porady

0
Jak sprawdzić, czy okulary posiadają filtr UV? Praktyczne porady

Wybierając okulary przeciwsłoneczne nie powinieneś kierować się tylko ich wyglądem. Niezwykle istotne jest, aby posiadały filtr UV. Ochrona przed promieniami słonecznymi jest bardzo ważna, gdy chcesz odpowiednio zadbać o swój wzrok. Jak się okazuje, nie każde z nich mają właściwą ochronę. Te, które jej nie posiadają, mogą stać się wręcz szkodliwe dla oczu. Jak sprawdzić, czy okulary mają odpowiedni filtr UV?

Dlaczego powinieneś nosić okulary z filtrem?

Jeśli regularnie nosisz okulary przeciwsłoneczne, powinny one posiadać odpowiedni filtr UV. Jego brak może skutkować na przykład podrażnieniem spojówek, zaczerwienieniem oczu, pieczeniem lub nadwrażliwością na światło. Nie są to jedyne zagrożenia. Zakładając okulary przeciwsłoneczne źrenica rozszerza się, a do oka dociera więcej światła. Wraz z nim przedostają się promienie UV. Brak odpowiedniego filtra może zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na zaćmę lub zwyrodnienie plamki żółtej, którego konsekwencją jest utrata wzroku. O odpowiednią ochronę swoich oczu powinieneś szczególnie zadbać, jeśli jesteś kierowcą, przebywasz wiele godzin na słońcu lub przyjmujesz leki fotouczulające. Istotna jest też ochrona oczu najmłodszych.

Filtry UV – jaki rodzaj ochrony masz do wyboru?

- Kategoria 0 - Ten rodzaj okularów przepuszcza 80-100% światła. Soczewka będzie przezroczysta lub lekko przydymiona. Tę kategorię znajdziesz, kupując soczewki z filtrem dla sportowców. Przydadzą Ci się, gdy lubisz wieczorne wyprawy rowerowe.

- Kategoria 1 - Modele okularów przepuszczają od 43 do 80% światła, są delikatnie przydymione i mają żółty lub bursztynowy odcień. Możesz ich używać w pochmurne dni lub przy słabym oświetleniu.

- Kategoria 2 - Przepuszcza 18-43% światła. Soczewki mają identyczny odcień, jak te z kategorii 1. Będą idealne na mniej słoneczne dni.

- Kategoria 3 - Do oka dociera tylko od 8 do 18% światła. Jest to najczęściej spotykana i najbardziej uniwersalna kategoria. Znajdują się w niej wszystkie okulary idealne na intensywne letnie słońce. Posiadają one filtr UV400.

- Kategoria 4 - Jest ona polecana dla zawodowych sportowców np. alpinistów. Przepuszcza jedynie od 3 do 8% światła.

Jak sprawdzić, czy okulary mają filtr UV?

Większość okularów przeciwsłonecznych nie spełnia swojej funkcji ochrony dla oczu. Nie posiadają odpowiedniego filtra, a cechuje je jedynie ładny wygląd. Istnieje jednak kilka sposobów, aby sprawdzić, czy wybrane przez Ciebie okulary będą odpowiednią ochroną dla Twoich oczu.

- Naklejka CE - Gwarantuje, że model, który wybrałeś, jest zgodny z normami Unii Europejskiej. Uważaj jednak na naciągaczy, używających naklejek na produktach gorszej jakości.

- Kupuj w specjalistycznych sklepach - Decydując się na zakup w takim miejscu masz pewność, że nabędziesz produkt wysokiej jakości, odpowiednio chroniący Twoje oczy. Zrezygnuj z kupowania okularów na bazarach, w dyskontach i innych sklepach.

- Category 1-4 - Nalepki z cyframi od 0 do 4 są kolejnym oznaczeniem, informującym ile światła przepuszczają okulary. Im wyższa wartość, tym przepuszczalność szkieł będzie mniejsza. Optymalnym rozwiązaniem na słoneczne dni jest wartość 3.

- Siła filtra - Okulary posiadające filtr UV400 najlepiej chronią wzrok. Będą one odbijać szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. Oznaczenie producenta, że okulary faktycznie posiadają wymieniony filtr, najczęściej znajduje się na wewnętrznej stronie oprawek.

- Kolor szkieł - Najlepszym rozwiązaniem będzie, jeśli zakupisz okulary ze szkłami w kolorze bursztynowym, szarym lub brązowym. Te odcienie nie zaburzają widzenia.

- Polarized - Kupując okulary możesz znaleźć na nich lub na ulotce do nich dołączonej napis polarized. Oznacza to, że posiadają one szkła polaryzacyjne. Odbijają światło, ale nie zmieniają kolorów rzeczy, które widzisz. Modele z takimi szkłami najmniej męczą Twoje oczy i świetnie sprawdzają się w trakcie jazdy samochodem

Pamiętaj, że im większe będą szkła w okularach, tym lepiej będą zabezpieczać Twój wzrok. Duże znaczenie w określeniu czy okulary posiadają filtr, odgrywa cena. Najtańsze modele zawsze będą dużo gorszej jakości.

Jaki kolor szkieł ochronnych będzie najlepszy?

W słoneczne dni z bezchmurnym niebem najlepiej sprawdzą się soczewki w kolorze brązowym. Poprawią nie tylko kontrast i ostrość widzenia, ale zmniejszą również napięcie oka. Jeśli zależy Ci na okularach z filtrem UV, które nie przekłamują odbierania barw i dają neutralny kontrast, wybierz te ze szkłami w odcieniu szarości. Na popularności zyskują także okulary z żółtymi, niebieskimi, zielonymi i różowymi soczewkami. Żółte idealnie sprawdzą się w sytuacji, gdy potrzebujesz rozjaśnienia obrazu np. w trakcie deszczu. Po okulary z innymi kolorami szkieł nie powinni sięgać prowadzący pojazdy. Zaburzają one odbiór kolorów, co będzie przeszkadzać podczas spoglądania np. na sygnalizację świetlną.

Okulary z filtrem polaryzacyjnym – kto powinien ich używać?

Filtr polaryzacyjny pozwala docierać jedynie prostym, czyli spolaryzowanym falom świetlnym. Dzięki takim właściwościom może blokować światło odbijające się od jasnych poziomych powierzchni np. śniegu. Okulary z filtrem polaryzacyjnym sprawdzą się doskonale podczas uprawiania sportów np. wspinaczki górskiej, żeglowania, jazdy na nartach. Powinieneś je również wybrać, jeśli jesteś kierowcą, a zwykły filtr UV400 Ci nie wystarcza. Filtr ten jednak, w przeciwieństwie do zwykłego, może utrudniać widoczność wyświetlaczy LCD np. w nawigacji samochodowej.

Ochrona dziecięcego wzroku za pomocą okularów z filtrem UV

Dzieci mają szersze źrenice, przez co ich oko przyjmuje znacznie więcej szkodliwego promieniowania UV. Z tego powodu powinieneś szczególnie dbać o oczy swojego malucha. Odpowiedniej ochrony nie zapewnią mu okulary zdobyte na targu za kilka złotych. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie całkowita rezygnacja z jakichkolwiek szkieł. Jeśli jednak chcesz zapewnić oczom dziecka odpowiednią ochronę, to kup okulary u optyka. Szkła również powinny mieć odpowiednie filtry, identycznie jak w przypadku dorosłych, a oprawki być wykonane z elastycznych i bezpiecznych dla zdrowia materiałów.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium