Jak sprawdzić, czy okulary posiadają filtr UV? Praktyczne porady
Wybierając okulary przeciwsłoneczne nie powinieneś kierować się tylko ich wyglądem. Niezwykle istotne jest, aby posiadały filtr UV400. Ochrona przed promieniami słonecznymi jest bardzo ważna, gdy chcesz odpowiednio zadbać o swój wzrok. Jak się okazuje, nie każde z nich mają właściwą ochronę. Te, które jej nie posiadają, mogą stać się wręcz szkodliwe dla oczu.
Dlaczego powinieneś nosić okulary z filtrem?
Jeśli regularnie nosisz okulary przeciwsłoneczne, powinny one posiadać odpowiedni filtr UV. Jego brak może skutkować na przykład podrażnieniem spojówek, zaczerwienieniem oczu, pieczeniem lub nadwrażliwością na światło. Nie są to jedyne zagrożenia. Zakładając okulary przeciwsłoneczne źrenica rozszerza się, a do oka dociera więcej światła. Wraz z nim przedostają się promienie UV. Brak odpowiedniego filtra może zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na zaćmę lub zwyrodnienie plamki żółtej, którego konsekwencją jest utrata wzroku. O odpowiednią ochronę swoich oczu powinieneś szczególnie zadbać, jeśli jesteś kierowcą, przebywasz wiele godzin na słońcu lub przyjmujesz leki fotouczulające. Istotna jest też ochrona oczu najmłodszych.
Kategorie przepuszczalności światła - jakie rodzaje masz do wyboru?
Istnieje 5 kategorii przepuszczalności światła. Niezależnie od koloru soczewki lub przyciemnienia, każda z nich powinna mieć Filtr ochronny UV400.
✔ Kategoria 0 - Ten rodzaj okularów przepuszcza 80-100% światła. Soczewka będzie przezroczysta lub lekko przydymiona.
✔ Kategoria 1 - Modele okularów przepuszczają od 43 do 80% światła. Możesz ich używać w pochmurne dni lub przy słabym oświetleniu.
✔ Kategoria 2 - Przepuszcza 18-43% światła. Soczewki będą idealne na mniej słoneczne dni.
✔ Kategoria 3 - Do oka dociera tylko od 8 do 18% światła. Jest to najczęściej spotykana i najbardziej uniwersalna kategoria. Znajdują się w niej wszystkie okulary idealne na intensywne letnie słońce.
✔ Kategoria 4 - Przepuszcza jedynie od 3 do 8% światła. Nie nadaje się do codziennego użytku i jazdy samochodem. Najlepiej sprawdzi się podczas wycieczek w wysokie ośnieżone góry, gdzie jest bardzo intensywne światło słoneczne.
Jak sprawdzić, czy okulary mają filtr UV?
Większość okularów przeciwsłonecznych nie spełnia swojej funkcji ochrony dla oczu. Aby sprawdzić obecność UV jest na to kilka sposobów, ale niestety nie są one zawsze dostępne dla każdego. Tylko korzystając ze specjalistycznego sprzętu możemy sprawdzić ich obecność w dowolnych okularach od słońca. Takie testery są często dostępne w sklepach i salonach sprzedaży. Zawsze można poprosić sprzedawcę o sprawdzenie czy okulary posiadają Filtr. W naszym sklepie okulary możemy sprawdzić na testerze i przesłać do Was nagrany filmik lub zdjęcie potwierdzające obecność UV.
Jeśli chcemy mieć pewność, że kupujemy dobre okulary z pełną ochroną to należy zwrócić uwagę, czy okulary posiadają metkę. Znajdziecie na niej informację o producencie, Normach UE i Atestach. Będziecie mieli wtedy pewność, że okulary mogą pochodzić z dobrego źródła.
Okulary z filtrem polaryzacyjnym – kto powinien ich używać?
Filtr polaryzacyjny pozwala docierać jedynie prostym, czyli spolaryzowanym falom świetlnym. Dzięki takim właściwościom może blokować światło odbijające się od jasnych poziomych powierzchni np. śniegu. Okulary z filtrem polaryzacyjnym sprawdzą się doskonale podczas uprawiania sportów np. wspinaczki górskiej, żeglowania, jazdy na nartach, ponieważ usuwa rażące odblaski świetlne. Powinieneś je również wybrać, jeśli jesteś kierowcą, a zwykły filtr UV400 Ci nie wystarcza.
Ochrona dziecięcego wzroku za pomocą okularów z filtrem UV
Dzieci mają szersze źrenice, przez co ich oko przyjmuje znacznie więcej szkodliwego promieniowania UV. Z tego powodu powinieneś szczególnie dbać o oczy swojego malucha i zapewnić mu dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne. Szkła również powinny mieć odpowiednie filtry, identycznie jak w przypadku dorosłych, a oprawki być wykonane z elastycznych i bezpiecznych dla zdrowia materiałów. Jak kupić bezpieczne okulary dla dzieci? Przeczytaj: "Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać dla dziecka?"