Jak dobrać rozmiar okularów, aby idealnie pasowały?
Każda osoba, która nosi okulary lub z powodu wady wzroku niedługo zacznie, chce w nich wyglądać ładnie. Dobrze dopasowane oprawki to także komfort podczas ich noszenia. Dzięki temu nie spadają ani nie uciskają. W końcu będą znajdowały się na nosie przez kilkanaście godzin w ciągu dnia, więc muszą być idealnie dobrane do szerokości twarzy. Jeśli nie wiesz, jak dobrać rozmiar okularów, w dzisiejszym wpisie znajdziesz kilka naszych podpowiedzi. Zobacz, na co należy zwrócić szczególną uwagę.
Wymiary oprawek okularów – w którym miejscu je zmierzyć?
Najczęściej wszystkie rozmiary okularów podawane są w milimetrach. Zwróć na to uwagę, szczególnie gdy będziesz wybierał je w sklepie internetowym, np. u nas. W karcie produktu powinny znajdować się wszystkie potrzebne wymiary, dzięki którym będziesz mógł idealnie dopasować oprawki do swojego kształtu twarzy.
Szerokość soczewki określa jej średnicę w najszerszym punkcie szkła. Natomiast wysokość to najdłuższe miejsce w pionie. W przypadku mostka, czyli tej części, która będzie się opierała na Twoim nosie, mierzy się ją poziomo. Ostatnim wymiarem jest długość zausznika – określa ona długość od zawiasów w okularach, aż do samego końca, który znajdzie się za uszami. Co ważne, miara ta obejmuje również zagięcie.
Dobre sposoby, jak dobrać rozmiar okularów
Istnieją dwa sposoby, które pozwolą Ci dobrać idealny rozmiar okularów. Sprawdź, który z nich będzie dla Ciebie najlepszy. Możesz wypróbować oba, żeby mieć pewność co do tego, jaki rozmiar oprawek potrzebujesz.
Sprawdź, jakie wartości znajdują się na Twoich dotychczasowych okularach
Jeśli przymierzasz się do zakupu okularów i nie są to Twoje pierwsze, warto sięgnąć po te, z których do tej pory korzystałeś. Zakładając, że ich wielkość była dobra, to jeśli posłużysz się wymiarami ich oprawek, powinieneś trafić w dziesiątkę, kupując nową parę. Masz dwie opcje – możesz zrobić to samodzielnie i zmierzyć okulary centymetrem lub sprawdzić wymiary na wewnętrznej stronie oprawek. Jeśli wciąż widać tam liczby, możesz je wykorzystać. Przepisz podany tam ciąg, dokładnie w tej samej kolejności. Co oznaczają? Pierwsza liczba to szerokość soczewki, kolejna mówi o tym, jaka jest szerokość mostka, a ostatnia o długości zausznika. Wszystkie te wartości są oczywiście podane w milimetrach.
Zmierz swoje okulary
Jeśli z jakiegoś powodu na wewnętrznej stronie oprawek nie możesz znaleźć żadnych liczb, być może Twoje okulary mocno się zużyły. Istnieje także opcja, że nie miałeś na nich umieszczonych wymiarów. Wtedy musisz własnoręcznie zdjąć miarę. Weź do ręki najlepiej metr krawiecki lub giętki centymetr. Zmierz te same wartości, o których wspomnieliśmy powyżej, czyli szerokość soczewki, mostka, a także długość zausznika, razem z zagięciem.
Pierwsze okulary – jak poznać ich wymiary?
Nigdy wcześniej nie nosiłeś okularów korekcyjnych? W takim przypadku trudno będzie odnieść się do starych oprawek. Możesz jednak posłużyć się okularami przeciwsłonecznymi. Nie oddadzą one całkowicie tego, jak będą wyglądały korekcyjne, gdyż zapewne szkła z filtrem są trochę większe. Przez to, że pełnią inną funkcję, nie muszą być tak dobrze dopasowane. Jednak możesz ściągnąć z nich dwie miary, czyli szerokość mostka i długość zausznika. Pozostanie Ci już tylko wybranie odpowiedniej szerokości soczewki.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru i mierzenia okularów?
Gdy już będziesz mógł przymierzyć swoje nowe okulary, koniecznie sprawdź, czy dolna część oprawek nie dotyka Twoich policzków. Jeśli tak się dzieje, to podczas używania mięśni twarzy, czyli wyrażania emocji, Twoje okulary będą wędrowały. Nie mogą się unosić, kiedy się śmiejesz lub mówisz. Dodatkowo takie szkła mogłyby zepsuć makijaż u pań. A co z górną częścią oprawek? Te nie powinny nachodzić na Twoje brwi tak, jak to jest w przypadku okularów słonecznych. Muszą się kończyć powyżej powieki oka, najlepiej kilka lub kilkanaście milimetrów pod brwiami.
Kolejną rzeczą, którą musisz sprawdzić organoleptycznie, jest szerokość oprawek. Nie możesz czuć, że okulary po założeniu uciskają Cię na skroniach lub przy uszach. Jeśli oprawki będą za szerokie, to także niedobrze – będą wtedy spadać za każdym razem, gdy pochylisz głowę do przodu.
Bardzo podobnie jest z nausznikami. Nie mogą wystawać zza włosów, ponieważ wtedy nie będą dobrze wyglądać. Muszą się kończyć i zawijać dokładnie nad uchem. Jeśli czujesz, że okulary są odpowiednio szerokie, a mimo wszystko spadają Ci z nosa za każdym razem, gdy się pochylisz, możesz oddać je do regulacji. Końcówki zauszników można lekko zagiąć. Jednak nie próbuj robić tego samodzielnie, gdyż możesz zniszczyć oprawki. Powinien to zrobić specjalista, za pomocą specjalnej maszyny.
Jak dbać o swoje okulary na co dzień?
Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, jak długo będą Ci służyły okulary. Codzienna pielęgnacja oprawek i soczewek to podstawa. Musisz o nie odpowiednio dbać. Aby nie były brudne, umyj je w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła, najlepiej szarego lub takiego, które jest delikatne. Następnie możesz przetrzeć soczewki specjalistycznym płynem, np. takim, dzięki któremu szkła nie będą parować.
Nigdy nie przecieraj szkieł za pomocą bawełnianej bluzki czy spódnicy. Nie wolno tego robić, używając w tym celu własnych ubrań. Chusteczki higieniczne, ręcznik papierowy czy papier toaletowy również nie są do tego odpowiednimi materiałami. Dlaczego? Pozornie są one miękkie, ale z łatwością mogą porysować szklaną warstwę soczewek w okularach. Najlepiej wykorzystać do tego specjalne, miękkie i materiałowe chusteczki, które są dołączone do etui. One na pewno nie zniszczą szkieł.
Masz zwyczaj noszenia okularów na głowie? To duży błąd. Jeśli nie masz ich aktualnie przed oczami, zamknij je w specjalnym etui na okulary. Ono uchroni je przed uszkodzeniami, zanieczyszczeniami i ewentualnym zniszczeniem. Z głowy mogą łatwo spaść, a to oznaczałoby kosztowną wymianę soczewek, a z pewnością byś tego nie chciał. Więcej na temat pielęgnacji okularów przeczytasz w artykule: "Jak dbać o okulary żeby służyły długo i niezawodnie?".