Czym jest polaryzacja i dlaczego zakochasz się w niej od pierwszego wejrzenia?

Czym jest polaryzacja i dlaczego zakochasz się w niej od pierwszego wejrzenia?

Czym jest polaryzacja i dlaczego zakochasz się w niej od pierwszego wejrzenia?

Szukając odpowiednich okularów na lato, z całą pewnością zwracałeś uwagę na szereg cech. Z jednej strony powinno zależeć na modelach modnych w tym sezonie albo przynajmniej ponadczasowych. Z drugiej, istotne są parametry techniczne, takie jak pochłanianie promieniowania UV czy też przyciemnienie szkieł.

W zależności czy potrzebujesz tego dodatku do samochodu, na plażę czy po prostu na co dzień, nieco inny zestaw cech będzie Cię interesować. Nie każdy jednak wie, że przy zakupie okularów warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co to jest polaryzacja? Dlaczego jest taka istotna? Odpowiedź na to pytanie postaramy się zawrzeć w tym tekście. 

Polaryzacja w teorii - co na ten temat mówi fizyka?

Polaryzacja jest jednym z podstawowych zjawisk fizycznych. Jest to sposób rozchodzenia się różnych fal, w tym elektromagnetycznych, czyli światła. Promieniowanie widzialne przed spolaryzowaniem oscyluje i rozchodzi się na boki, tworząc dość skomplikowany wzór. Dzięki zastosowaniu takiego filtra, zostaje ono poukładane w taki sposób, że drga w jednej płaszczyźnie. To zjawisko jest obserwowane od lat, jednak dopiero w 1929 opatentowano filtr polaryzacyjny, który początkowo służył w fotografii.

Co daje polaryzacja w praktyce? Porządek fal świetlnych może się bardzo przysłużyć

W praktyce, to, co daje polaryzacja, to przede wszystkim dużo lepszy obraz. Doceniają to głównie miłośnicy fotografii. Dla każdego z nich filtr polaryzacyjny jest jednym z podstawowych dodatków do aparatu. Jednak nie tylko w tej dziedzinie to zjawisko fizyczne jest niezwykle popularne. Możesz je spotkać powszechnie w wielu modelach okularów. Da im to podobne właściwości, jak w przypadku sprzętu do fotografii. Obraz przez nie widziany będzie czysty, wolny od refleksów i wyrazisty. Jednocześnie będzie nieco przyciemniony, co przy robieniu zdjęć jest postrzegane jako efekt uboczny, ale w przypadku okularów przeciwsłonecznych jest to wręcz wskazane.

Co konkretnie niesie za sobą polaryzacja w okularach?

To, co daje polaryzacja w okularach, to przede wszystkim ogólne poprawienie widzianego przez nie obiektu. Efekt będzie zauważalny szczególnie w świetle naturalnym, na zewnątrz.

Po pierwsze, zwrócisz uwagę na kolor nieba i kontrastową biel chmur. To właśnie działanie filtra polaryzacyjnego. Dodatkowo, dostrzeżesz zminimalizowanie działania odbitego światła. Refleksy od szyb samochodów, asfaltu czy okien budynków będą niemal niezauważalne.

Wrażenie może na Tobie zrobić widok morza i rzek. Brak refleksów sprawi, że bez problemu zajrzysz w głąb toni, a Twoim oczom ukażą się ryby, rośliny i przyjemna głębia obrazu.

To jednak nie wszystko, efekt przyciemnienia będzie wpływał na komfort użytkowania w słoneczne dni. Poprawi się także widoczność w górach, dostrzeżesz odleglejsze masywy, a rozproszone światło nie będzie pogarszać rozpościerających się widoków. Kolory także nabiorą nowego wyrazu. Dzięki zastosowaniu filtra polaryzacyjnego barwy będą głębsze, bardziej kontrastowe i nasycone. Ten efekt można porównać do profesjonalnej ingerencji w korektę obrazu, a to przecież dalej tylko niezwykłe okulary! 

Filtr polaryzacyjny a zdrowie - czy są przeciwskazania?

Okulary polaryzacyjne nie wpływają negatywnie na wzrok osoby noszącej. Nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do noszenia okularów z takim filtrem. Musisz pamiętać, że użycie go ogranicza ilość światła, które dociera do soczewki, więc używanie ich po zmroku będzie mało komfortowe. Poza tym, nie natkniesz się na żadne niedogodności. Wręcz przeciwnie. Dzięki swojemu działaniu, ogranicza zmęczenie wzroku rozproszonym światłem, refleksami i rażącymi odblaskami. Praktycznie nie będziesz musiał zmrużyć oczu w żadnej sytuacji. To może ograniczyć ból głowy, dyskomfort i ogólne zmęczenie. Z takimi okularami wiążą się praktycznie same plusy. 

Gdzie stosować okulary z filtrem polaryzacyjnym?

Skoro już wiesz co to jest polaryzacja, to może warto zastanowić się, gdzie najlepiej ich używać? Miejsc idealnych do założenia takiego dodatku jest bardzo wiele. Przede wszystkim, polecamy je każdemu, kto wybiera się nad jakikolwiek zbiornik wodny. To właśnie tam pojawia się najwięcej odbitego światła. Zmarszczona tafla wody może być niezwykle irytująca, zwłaszcza, jeśli chcesz odpocząć. Przydadzą ci się także w górach. Sprawią, że widoki będą przyjemniejsze i bardziej wyraziste. To szczególnie ważne, zwłaszcza jeśli wkładasz wysiłek, by zdobyć wysoki szczyt. 

Jak sprawdzić, czy okulary mają filtr polaryzacyjny?

Tak jak pisaliśmy, filtr polaryzacyjny blokuje część światła i przepuszcza jedynie to w określonej płaszczyźnie. Znając tę cechę, wystarczy obrócić okulary wokół własnej osi i popatrzeć przez jedno ze szkieł. Jeśli filtr jest tam umiejscowiony, to obraz będzie raz ciemniejszy, a raz jaśniejszy. Efekt ten wzmaga się, gdy ustawisz dwie pary okularów jedna za drugą, tak by móc patrzeć przez dwie soczewki jednocześnie. Jeżeli w pewnym momencie obraz stanie się czarny to znak, że masz do czynienia z polaryzacją.

Okulary polaryzacyjne do samochodu - to osobny temat

Jeżeli szukasz okularów do samochodu, to sięgaj wyłącznie po te z filtrem polaryzacyjnym. Osoby nie przekonane mogą nie widzieć w tym sensu, ale gwarantujemy Ci, że komfort jazdy poprawi się diametralnie. Nie będą Cię już irytować światła nadjeżdżających pojazdów. Krople wody na szybie przestaną być rozpraszające, a wszelkie odbite światło od szyb aut, asfaltu, kałuż, okien domów, karoserii po prostu zniknie. Poza przyjemnością z prowadzenia auta, zyskasz także bezpieczeństwo. Świat będzie przez Ciebie widziany jako bardziej kontrastowy, wyrazisty i nierozmazany. To za kierownicą jest nie do przecenienia.

Czy polaryzacja ma znaczenie przy wyborze oprawki? Mamy na to jasną odpowiedź

Wybierając oprawki do okularów z filtrem polaryzacyjnym, nie musisz się obawiać żadnego kształtu. Nie ma on wpływu na ich prawidłowe działanie. Cała magia tego dodatku tkwi w strukturze warstwy nałożonej na szkło. Sam fakt, czy będzie ono okrągłe, podłużne czy nieregularne, jest bez znaczenia. Jedyne, na co warto zwrócić uwagę, to wielkość szkieł. Duże rozmiary lepiej wypełniają pole widzenia. Wiele tu jednak zależy od gustu i indywidualnych preferencji. 

Polaryzacja wraz z filtrami UV - czy to dobre rozwiązanie?

W przeważającej ilości modeli okularów, filtr polaryzacyjny niemal zawsze występuje z filtrem UV. To bardzo dobre połączenie, które poprawia widoczność, przyciemnia obraz i dodatkowo chroni oczy przed szkodliwymi falami. Zalecamy wybieranie takich produktów, które łączą w sobie obydwa atuty. Polaryzacja sprawdzi doskonale sprawdzi się również podczas jazdy nocą. Więcej o tym przeczytacie w artykule: "Jak poprawić widzenie za kierownicą nocą?".

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium