Użytkowanie okularów - najczęściej popełniane błędy

7 grzechów głównych użytkowników okularów

1. Czyszczenie okularów o bluzkę

Jest to przypadłość wielu osób. Kiedy zauważają że ich okulary są brudne, czyszczą ich szkła tym co mają pod ręką. Najczęściej jest to bluzka lub koszulka. Wydaje ci się że to w niczym nie szkodzi? Okulary mają jednak inne zadanie na ten temat. Ostre i twarde elementy zdobiące bluzkę mogą rysować szkła – guziki, zapinki, a nawet sztywne włókna materiału. Efektem tego są nieodwracalne rysy na soczewkach, a czasami również bardzo wytarte oprawki i wypłowiały kolor. Jak należy zatem czyścić okulary? Oczywiście przy użyciu specjalnej ściereczki z delikatnej tkaniny.

2. Zakładanie okularów na głowę

To bardzo częsty widok, a może sam również tak postępujesz. Kiedy nie musisz patrzeć przez okulary, unosisz je do góry i zakładasz na głowę. Co więcej, wiele osób myśli że to ciekawy element stylizacji i nosi w ten sposób okulary przeciwsłoneczne. Czy to dla nich korzystne? Oczywiście że nie. Głowa w górnej części jest szersza niż na skroniach, co sprawia że zauszniki i zawiasy są poddawane większym obciążeniom. Kwestią czasu pozostaje aż odmówią posłuszeństwa i będzie trzeba wymienić oprawki na nowe. Co zatem można zrobić? Nosić okulary poprawnie, czyli na nosie, a jeśli nie są nam potrzebne, to w etui.

3. Złe przechowywanie okularów

Dlaczego traktujesz swoje okulary po macoszemu i bezpardonowo wrzucasz je do torebki, schowka samochodowego lub plecaka? Pozbawione jakiejkolwiek ochrony mogą się ocierać, rysować i brudzić. To krótka droga do ich zniszczenia. Pamiętaj że do przechowywania i transportowania okularów stosuje się dedykowane im etui i pokrowce.

4. Ekspozycja na wysoką temperaturę

Wydaje się to oczywiste, ale nie dla każdego. Nie naraża się okularów na działanie wysokich temperatur. Czy to na desce rozdzielczej samochodu czy na rozgrzanym piecu. Pod wpływem wysokiej temperatury soczewki mogą się rozwarstwić i powstanie na nich pajęczynka. Świadczy to o zniszczeniu jednej z powłok – np. przeciwsłonecznego filtru.

5. Niedokręcanie śrubek

Co pewien czas należy pamiętać o dokręcaniu śrubek łączących zauszniki z korpusem. Pod wpływem częstego ich zamykania i otwierania śrubka może się poluzować, a z czasem nawet wypaść. Aby sprawnie dokręcić śrubki zaopatrz się w precyzyjne wkrętaki, np. zegarmistrzowskie.

6. Używanie ostrej chemii

Kusi cię czasami aby solidnie umyć okulary przy użyciu domowej chemii? Jeśli tak, nigdy więcej tego nie rób! Perfumy, płyny do mycia szyb i inne produkty mogą zawierać składniki niszczące powłokę tworzyw i soczewek. Zamiast tego do mycia stosuj wodę, która nie uszkodzi oprawek ani szkieł.

7. Okulary z soczewkami lustrzanymi

Kupiłeś sobie okulary z soczewkami z powłoką lustrzaną? To bardzo modny rodzaj okularów, ale również wrażliwych na wszelkie zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne powłoki lustrzanej. Aby do tego nie dopuścić szkła myj tylko dedykowanymi ściereczkami przy użyciu wody. Ponadto stosuj wszystkie wyżej wymienione wskazówki.

Zapraszamy do zapoznania się ofertą środków do pielęgnacji okularów oraz etui na okulary.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium