Okulary do komputera Blue Light - dlaczego warto stosować?

Okulary do komputera - dlaczego warto stosować?

Co to jest niebieskie światło z monitora?

Aby na monitorach komputerów mogły się wyświetlać wszystkie kolory, używana jest technologia RGB. Są to pierwsze litery anglojęzycznych nazw kolorów: red to czerwony, green to zielony i blue to niebieski. Najdłuższe promienie światła ma kolor niebieski i to on wysuwa się na pierwszy plan. Kolor niebieski jest kolorem zimnym, rzadko występującym w naturalnym środowisku, a tym samym obcym dla organizmu, który ma z nim kontakt wyłącznie rano. Co to oznacza?

Pracując wieczorem przy komputerze, korzystając przez dłuższy czas ze smartfona czy oglądając przez wiele godzin filmy w telewizji, jesteśmy narażeni na mocną ekspozycję niebieskiego światła. Tym samym zostaje ograniczona produkcja melatoniny, która jest sygnałem dla mózgu że pora iść spać. Duża ilość niebieskiego światła daje natomiast sygnał, że zbliża się świt i pora się budzić. Powoduje to uczucie zmęczenia towarzyszące nam przez cały dzień, a także irytację. Permanentny brak snu jest poza tym bardzo groźny dla organizmu i może mieć wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Jedną z nich może być osłabienie odporności i większa podatność na choroby.

Co jednak można zrobić, kiedy nie jest możliwe zrezygnowanie z pracy przy komputerze do późnych godzin nocnych? Na szczęście mamy pewne sposoby, które mogą chronić nasze oczy. Jednym z nich są okulary do komputera z niebieskim filtrem.

Jak działają okulary do monitora z niebieskim filtrem

Na pierwszy rzut oka niczym się nie różnią od innych okularów korekcyjnych lub zerowych. Ot, modne oprawki dostępne w dużym wyborze, a w nich dwie przeźroczyste soczewki. Jeśli jednak przyjrzeć się im lepiej, zauważymy na nich kolorową poświatę. To właśnie ten filtr, który ma eliminować z promieniowania monitora komputerowego niebieskie światło.

Czy okulary do monitora z niebieskim filtrem mogą pogarszać jakość widzenia? Czy korzystanie z nich jest bezpieczne? Liczne badania naukowe potwierdziły że tak. Co więcej, takie okulary do komputera z niebieskim filtrem są wręcz zalecane osobom, które przez wiele godzin dziennie pracują z komputerem. Ich zbawienny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie został potwierdzony w licznych badaniach, co stanowi najlepszą rekomendację do korzystania z nich.

Okulary korekcyjne do komputera lub zerówki

Jeśli posiadasz wadę wzroku, możesz zdecydować się na okulary do monitorów o określonej mocy. Jeśli chcesz tylko ochronić swój wzrok przed szkodliwym promieniowaniem to wybierz spośród okularów zerówek. Warto zwrócić uwagę, żeby okulary miały filtr UV400, który będzie dodatkowo chronił oczy przed promieniowaniem UVA i UVB. Jak sprawdzić czy okulary posiadają Filtr UV400? Odpowiedź znajdziecie w artykule: "Jak sprawdzić Filtr UV400 w okularach przeciwsłonecznych?".

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium