Okulary dla żeglarzy

Okulary dla żeglarzy

Okulary dla żeglarzy...

Żeglarstwo
to bardzo wymagający sport, nie tylko ze względu umiejętności technicznych, ale także wyposażenia. Sport ten wymaga okularów do zadań ekstremalnych – specjalnych.

Zwykłe okulary przeciwsłonecznie niestety  nie zdają tutaj egzaminu. Modele dostępne na rynku są zbyt ciężkie. Żeglarze podczas rejsów bywają narażeni na kontakt z intensywnym promieniowaniem. Niezależnie czy posiadany wadę wzroku czy też nie, warto zastanowić się nad zakupem dobrej jakości okularów żeglarskich. 

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie okularów przeciwsłonecznych na żagle?

Najważniejszą cechą okularów przeciwsłonecznych dla żeglarzy jest ochrona przed szkodliwym promieniowaniem. Szkodliwe promieniowanie słonecznie najintensywniej daje się odczuć w okresie wiosenno-letnim, jednak w pozostałej części roku wcale nie jest ono słabsze – to tylko złudzenie, dlatego powinniśmy dbać o swój wzrok każdego dnia.

Żeglarze podczas rejsów są  narażeni na ostre promienie słońca oraz na kontakt z wodą.

Nie każde okulary przeciwsłoneczne są w stanie zapewnić odpowiednią, wystarczającą ochronę. Przy zakupie okularów słonecznych na żagle należy zwrócić uwagę przede wszystkim czy oprócz koloru zabarwienia soczewek, okulary posiadają specjalne filtry oraz ochronę UV400. Stopień ochrony uwarunkowany jest od wykorzystanego materiału do produkcji soczewek oraz zastosowanych uszlachetnień. Okulary dla żeglarzy winny zawierać powłokę antyrefleksyjną. Zadaniem powłoki antyrefleksyjnej jest blokowanie szkodliwego promieniowania UV odbijającego się od wewnętrznej powierzchni soczewki.  Antyrefleks  gwarantuje 100% ochronę przed niepożądanymi skutkami ekspozycji wzroku na promieniowanie słoneczne. Produkty z antyrefleksem  dają żeglarzom  gwarancję, że dzięki  ich zastosowaniu, ich wzrok jest chroniony w 100 procentach. Dodatkową  własnością powłoki antyrefleksyjnej jest własność hydrofobowe, oleofobowe i antystatyczne. Własności te sprawiają, że  sprawiają że okulary są łatwiejsze w utrzymaniu w czystości, a soczewka wbudowana w okulary jest  bardziej odporna na zarysowania.

Okulary przeciwsłoneczne żeglarskie powinny być lekkie oraz powinny dobrze osłaniać oczy. Oprawka okularów na żagle powinna być wykonana z poliwęglanu, czyli tworzywa o wysokim współczynniku twardości. Poliwęglan cechuje się termoplastycznością. Jest to tworzywo bardzo lekkie oraz odporne na zarysowania oraz uszkodzenia. Bardzo rzadko ulega odkształceniu czy też pęknięciu.

Soczewki w okularach dla żeglarzy

Soczewka okularów żeglarskich winna być wyposażona w polaryzację. Soczewki polaryzacyjne blokują spolaryzowane światło odbite od poziomych płaszczyzn (np. śniegu, wody, piasku czy też nawierzchni jezdni). Zastosowanie soczewki z polaryzacją powoduje ograniczenie do minimum wpływu wszelkiego rodzaju dokuczliwych odblasków, czyli tzn. lśnień. Filtr polaryzacyjny  powoduje zwiększenie  kontrastowości obrazu. Znacząco poprawia jakość widzenia. Okulary z polaryzacją przede wszystkim polecane są osobom cierpiącym na nadwrażliwość na promienie słoneczne.

Poczytaj więcej o polaryzacji i dowiedz się o jej największych zaletach: "Kto powinien nosić okulary polaryzacyjne?".

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium