Jak wybrać odpowiednie okulary rowerowe?

Jak wybrać odpowiednie okulary rowerowe?

Okulary rowerowe - jakie wybrać?

Powoli uzupełniasz swoje rowerowe akcesoria, przygotowując się do nadejścia wiosny? Jeśli tak, powinieneś rozważyć umieszczenie na swojej liście zakupów okularów przeciwsłonecznych na rower. Dlaczego warto to zrobić, a także jakie okulary rowerowe warto zakupić? O tym wszystkim przeczytasz w tym artykule.

Jeśli na rower, to tylko z okularami sportowymi

Cykliści z wieloletnim doświadczeniem i setkami przejechanych kilometrów, nie mają wątpliwości, by jeździć na rowerze ze specjalnymi okularami na twarzy. Wynika to z dobrze pojętej troski o ich zdrowie, oczy i komfort jazdy. Soczewki przeciwsłoneczne z filtrem UV400 oraz polaryzacją zapewniają znacznie lepsze i wyraźniejsze widzenie na drogę. Oczy są chronione przed odblaskami, refleksami i promieniami oślepiającego słońca. Dotyczy to nie tylko promieni bezpośrednio świecących rowerzyście w oczy, ale także tych odbijających się od karoserii samochodów i drogowej infrastruktury. Okulary sportowe z fotochromem dostosowują się również do zmiennych warunków oświetleniowych, czyli wyjeżdżaniem z terenów zacienionych wprost na pełne słońce. 

Co wyróżnia okulary na rower?

✔ Wytrzymałe oprawki

W odróżnieniu od klasycznych okularów przeciwsłonecznych te sportowe produkowane są ze specjalnych gatunków tworzyw sztucznych. Maja one większa elastyczność i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Jest to szczególnie ważne w kontekście ich upadku na drogę podczas szybkie jazdy lub hamowania. W zdecydowanej większości przypadków takim okularom nie powinno nic się stać i będą nadawały się do dalszego użytku. A co jeśli podczas takiego upadku, zarysowane zostaną soczewki? Tu z pomocą przychodzi nam druga funkcjonalność. Warto rozważyć również opcję pasków do okularów, które chronią przed upadkiem.

✔ Wymienne soczewki w okularach rowerowych

Producenci okularów rowerowych robią wszystko, aby uczynić swoje produkty jak najbardziej użytecznymi, zachęcając rowerzystów do ich zakupu. Bardzo przydatną możliwością są wymienne soczewki w okularach na rower. Po pierwsze, pozwala to zmieniać np. szkła na takie o innym stopniu przyciemnienia. Dzięki temu jedna para okularów z wymiennymi soczewkami będzie służyła w różne warunki pogodowe. Szkła przeźroczyste sprawdzą się podczas jazdy wieczorem lub w pochmurne dni chroniąc oczy przed wiatrem, owadami czy pyłem. Żółte soczewki doskonale sprawdzą się podczas jazdy nocą. Po drugie, jeśli dojdzie do zniszczenia istniejących soczewek, można dokupić zapasowe, przedłużając życie okularom.

✔ Mniejsze opory powietrza

Jeśli sporadycznie jeździsz na rowerze i służy to krótkiej weekendowej rekreacji, możesz nie zauważyć zalet okularów rowerowych w postaci aerodynamicznego kształtu. Jeżeli jednak uprawiasz kolarstwo i jeździsz na szosie lub rowerze enduro, opływowe kształty okularów nie umkną twojej uwadze. Im mniejsze są opory powietrza, z tym większą szybkością można jechać na rowerze i nie będą temu towarzyszyć nieprzyjemne dźwięki.

✔ Bogate wzornictwo

Na sam koniec coś, co być może nie ma decydującego znaczenia przy wyborze okularów rowerowych, ale może przekonać do wyboru takiego, a nie innego modelu. Tym czymś jest ciekawe wzornictwo i bogata kolorystyka oprawek tych okularów. Od kolorów czarnych, poprzez połączenia pomarańczu i limonki, aż po neutralne odcienie szarości. Każdy znajdzie tu swoje ulubione połączenie barw. Dodatkową opcją dla osób z wadą wzroku są okulary rowerowe z ramką korekcyjną. Więcej o zaletach takich okularów przeczytasz w artykule: "Dlaczego warto mieć okulary przeciwsłoneczne z wymiennymi soczewkami?".

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium