Dlaczego jesienią i zimą należy nosić okulary przeciwsłoneczne?

Dlaczego jesienią i zimą należy nosić okulary przeciwsłoneczne?

Dlaczego warto nosić okulary przeciwsłoneczne jesienią i zimą?

Okulary przeciwsłoneczne dla większości z nas kojarzą się z latem. Zakładamy je, aby chronić oczy przed rażącymi promieniami słonecznymi. Jak nastają chłodne dni to chowamy je do szuflady. Duży błąd - dlaczego? Okulary przeciwsłoneczne nie tylko chronią przed rażącym słońcem, ale przede wszystkim przed szkodliwym dla oczu promieniowaniem UV. Takie promieniowanie występuje przez cały czas, niezależnie od pory roku czy pogody.

Promieniowanie UV dzieli się na:

 ✔ UVC - nie powoduje dużego zagrożenia, ponieważ w większości pochłaniane jest przez ozonową warstwę atmosfery
 ✔ UVB - wywołuje syntezę melaniny i ma wpływ na opaleniznę i tym samym poparzenia słoneczne, nowotwory skóry czy uszkodzenia oczu
 ✔ UVA - stanowi 95% promieniowania, które dociera na ziemię. Występuje cały rok. Przenika przez chmury i naskórek człowieka, dociera do głębokich warstw skóry i wywołuje w niej zmiany.

Dlaczego należy chronić oczy przed promieniowaniem?

Tak jak już z wspomnieliśmy, promieniowanie UVA występuje przez cały rok, niezależnie od pory dnia. Mylne jest zatem stwierdzenie, że okulary przeciwsłoneczne powinno się nosić tylko latem. Nasze oczy codziennie są narażone na niebezpieczne promieniowanie. Może ono prowadzić do wielu negatywnych skutków:

 ✔ Łzawienie
 ✔ Pieczenie
 ✔ Zaczerwienienie
 ✔ Uczucie suchości i piasku
 ✔ Zaćma
 ✔ Zwyrodnienie plamki żółtej
 ✔ Uszkodzenie siatkówki

Oczy próbują się również bronić same (mrużenie, łzawienie). Są to właśnie naturalne mechanizmy obronne, jednak niewystarczające i dające duży dyskomfort. Dlatego, tak ważne jest, aby pamiętać o zakładaniu okularów przeciwsłonecznych przez cały rok. Zimą jesteśmy dodatkowo narażeni na ślepotę śnieżną, ponieważ promienie słoneczne intensywnie odbijają się od śniegu.

Jakie okulary przeciwsłoneczne na jesień i zimę?

Latem nie mamy dużego problemu z doborem okularów przeciwsłonecznych. Wybieramy np. modne lub ulubione fasony, których głównym zadaniem jest przyciemnianie i ochrona przez rażącym słońcem. Jesienią wybór robi się trochę problematyczny, ponieważ dni są często pochmurne i klasyczne okulary okażą się za ciemne. Jest na to bardzo proste rozwiązanie. Należy wybrać okulary o mniejszym stopniu przyciemnienia np. kat. 2 lub 1. Poniżej wyjaśniamy:

 ✔ kat. 0 - przepuszcza od 80 do 100% światła
 ✔ kat. 1 - przepuszcza od 43 do 80% światła
 ✔ kat. 2 - przepuszcza od 18 do 43% światła
 ✔ kat. 3 - przepuszcza od 8 do 18% światła
 ✔ kat. 4 - przepuszcza od 3 do 8% światła

Okulary przeciwsłoneczne kat. 1 i kat. 2 doskonale sprawdzą się podczas mało słonecznych i pochmurnych dni. Oczywiście podstawowym warunkiem ochrony oczu jest Filtr UV400. Jeśli chcecie dowiedzieć się jak sprawdzić Filtr w okularach to zapraszamy do artykułu: "Jak sprawdzić czy okulary posiadają Filtr UV400?". Warto rozważyć również opcję okularów polaryzacyjnych, które dodatkowo niwelują rażące odblaski świetlne, powstałe w wyniku odbicia promieni słonecznych od płaskich powierzchni jak: woda, metal, jezdnia, czy śnieg. Doskonale sprawdzą się jako okulary dla kierowców.

Dobrym rozwiązaniem na jesienną i zimową pogodę będą okulary fotochromowe. Wyposażone są w inteligentne soczewki, które same dostosowują się do warunków pogodowych. Pod wpływem natężenia słonecznego ich soczewki ciemnieją, a przy mniejszym natężeniu jaśnieją. Idealnie sprawdzą się zarówno podczas słonecznych jak i pochmurnych dni.

W naszym sklepie znajdziecie bardzo duży wybór okularów przeciwsłonecznych damskich i męskich idealnych na jesienne i zimowe dni. Dostępne są zarówno klasyczne jak i awangardowe modele. Każdy z pewnością znajdzie idealną parę dla siebie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium