Jakie okulary wybrać do komputera, by najlepiej zabezpieczyć oczy?

Jakie okulary wybrać do komputera, by najlepiej zabezpieczyć oczy?

Czy wiesz, że używanie okularów podczas korzystania z komputera zaleca się niemal wszystkim? Wbrew pozorom nie dotyczy to tylko tych osób, które noszą na co dzień szkła korekcyjne. Elektronika potrafi naprawdę fatalnie wpływać na wzrok, dlatego wymaga on odpowiedniej ochrony. Jakie okulary do komputera najlepiej zabezpieczą oczy? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać właściwe.

Ochrona oczu przy komputerze – dlaczego warto o nią zadbać? 

Zanim przyjrzymy się temu, jakie okulary do komputera wybrać, warto krótko wspomnieć o tym, dlaczego taka forma ochrony wzroku jest konieczna? Współcześnie trudno znaleźć osobę, która nie spędzałaby przy komputerze przynajmniej kilku godzin dziennie – w pracy lub po godzinach. Niestety wciąż zaledwie niewielka część użytkowników elektroniki zdaje sobie sprawę z tego, jak negatywny wpływ może mieć ona na narząd wzroku. 

Objawy i konsekwencje zmęczenia oczu przy komputerze 

Wielogodzinne korzystanie z ekranów jest dla oczu nie tylko niezwykle obciążające, ale i szkodliwe. Jeśli odbywa się ono bez specjalnych okularów do komputera, to zwykle dosyć szybko zaczynają pojawiać się rozmaite objawy, które świadczą o przemęczeniu wzroku. Do takich symptomów zalicza się między innymi: 

– suchość oczu,

– zaburzenia postrzegania barw,

– obecność charakterystycznych plamek przed oczami, 

– bóle głowy, 

– podwójne widzenie.

W dłuższej perspektywie objawy te mogą nie tylko negatywnie odbić się na codziennym samopoczuciu, ale i realnie pogorszyć wzrok. Choć oczom można ulżyć za pomocą nawilżających kropli czy regularnych przerw w pracy, to najlepszą formą ich ochrony są właśnie okulary do komputera. Jakimi właściwościami powinny się wyróżniać, by prawidłowo zabezpieczały wzrok?

Jakie okulary wybrać do komputera, by skutecznie chronić oczy? 

Okulary do komputera powinny stanowić swoistą barierę między ekranem a narządem wzroku. By rzeczywiście tak było, muszą charakteryzować się one specyficznymi właściwościami. Jedną z tych, które mają bardzo istotne znaczenie, jest specjalny, niebieski filtr. Jak działa taka ochrona i dlaczego jest taka ważna?

Okulary do komputera, w których znajduje się niebieski filtr, skutecznie chronią oczy przed niebieskim światłem emitowanym przez elektronikę. Jego źródłem są np.ekrany komputerów, smartfonów czy telewizorów, w których wykorzystuje się technologię RGB. Choć to właśnie ona odpowiada za piękne odwzorowanie kolorów, to obecne w niej światło niebieskie negatywnie wpływa nie tylko na oczy, ale i na cały organizm. 

Dlaczego warto chronić oczy za pomocą tych okularów do komputera, w których znajduje się niebieski filtr? Światło w tym kolorze charakteryzuje się długimi promieniami i zwykle wysuwa się na pierwszy plan, intensywnie napływając do oczu. Zjawisko to może okazać się bardzo problematyczne, ponieważ w naturze niebieskie światło pojawia się głównie rano. W praktyce oznacza to, że kontakt z elektroniką, może zaburzać produkcję melatoniny – związku, który informuje mózg o tym, że pora na nocny odpoczynek.

Brak odpowiedniej ochrony oczu przed nadmiarem niebieskiego światła często kończy się zaburzeniami snu. Ich efektem jest między innymi zmęczenie w ciągu dnia, zmniejszona wydajność czy spadek ogólnej odporności. Długotrwała ekspozycja na to specyficzne światło sprzyja też bólom głowy oraz suchości i podrażnieniu oczu. 

Jak działa niebieski filtr w okularach do komputera?

Niebieski filtr w okularach do komputera, który nazywany bywa również powłoką Blue Cut, niweluje ilość niebieskiego światła, które dociera do oczu. Szkła wyposażone w taką ochronę wyróżniają się charakterystyczną, niebieską poświatą. Dzięki niej wzrok męczy się wolniej, co pozwala pracować dłużej i poprawia komfort korzystania z ekranów. Co więcej, stosowana podczas obcowania z ekranem powłoka Blue Cut zapewnia lepszy kontrast i niweluje ryzyko pogłębiania się wady wzroku. 

Okulary do komputera czy okulary korekcyjne? 

Jak dopasować okulary do komputera, jeśli na co dzień korzystasz ze szkieł korekcyjnych? Wbrew pozorom wcale nie musi być to problemem. Wśród okularów z niebieskim filtrem znajdziesz zarówno klasyczne zerówki, jak i typowe szkła korekcyjne o zróżnicowanej mocy. Co, jeśli lubisz swoje obecne okulary i nie chcesz ich wymieniać? 

Tutaj znajdziesz:
- okulary korekcyjne do komputera
- okulary zerówki do komputera

Niestety klasyczne szkła korekcyjne nie chronią oczu przed negatywnym działaniem niebieskiego światła, dlatego dobrym rozwiązaniem może okazać się dodatkowa para, z której będziesz korzystać np. podczas pracy. Zakup okularów do komputera to naprawdę nieduży wydatek, za który Twoje oczy z pewnością będą Ci wdzięczne. 

Czy okulary do komputera są bezpieczne dla wzroku? 

Czy okulary do komputera, które wyposażone są w szkła z niebieskim filtrem, są bezpieczne dla wzroku? Jak najbardziej – oczywiście taką pewność dają te okulary, które spełniają wymagane normy i posiadają odpowiednie certyfikaty. Wiele badań naukowych potwierdziło jednak zarówno skuteczność, jak i bezpieczeństwo korzystania z niebieskiego filtra. Dla osób, które spędzają dużo czasu przy rozmaitych ekranach, jest on nie tylko pomocny, ale nawet zalecany.

Okulary do komputera mogą być skuteczne i stylowe 

Odpowiednia ochrona wzroku wcale nie musi wiązać się z rezygnacją ze stylu – nowoczesne okulary do komputera są tego doskonałym dowodem. Oferta oprawek wyposażonych w szkła z niebieskim filtrem jest naprawdę szeroka i z pewnością każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że okulary do komputera to nie tylko znakomita ochrona dla oczu, ale i ciekawy dodatek do codziennych stylizacji – tych do pracy i tych po godzinach.

Ile kosztują okulary do komputera?

Jak już wspomnieliśmy, zakup okularów do komputera wcale nie musi być jednoznaczny z dużym wydatkiem. Solidną parę wyposażoną w powłokę Blue Cut i filtry UV możesz nabyć już za kilkadziesiąt złotych. 

Zakup okularów do komputera to doskonała inwestycja w zdrowie i codzienne samopoczucie. To krok, o którym powinny pomyśleć zarówno osoby o oczach zupełnie zdrowych, jak i osoby, które borykają się z rozmaitymi wadami wzroku. Jeśli rozglądasz się za okularami, które skutecznie ochronią oczy przed negatywnym wpływem komputera, to zapraszamy do naszego sklepu. Znajdziesz w nim bardzo szeroki wybór damskich oraz męskich oprawek wyposażonych w solidne szkła z powłoką Blue Cut.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium