Jak czyścić okulary z antyrefleksem? Oto sposoby na to, by ich nie uszkodzić!

Jak czyścić okulary z antyrefleksem? Oto sposoby na to, by ich nie uszkodzić!

Jak czyścić okulary z antyrefleksem? Oto sposoby na to, by ich nie uszkodzić!

Jak czyścić okulary z antyrefleksem? Pytanie to zadaje sobie wiele osób, zwłaszcza tych, które kiedyś dopuściły do uszkodzenia tego dodatku. Filtr ten poprawia wiele parametrów widzialnego światła, jak sama nazwa mówi, minimalizuje powstawanie flar, odblasków i odbić światła. To w prostej linii ma ogromny wpływ na jakość i komfort użytkowania okularów. Tym bardziej bolesne może być nieprawidłowe obchodzenie się z nimi. Jak uniknąć rys na antyrefleksie? Oto kilka porad. 

Filtr polaryzacyjny to nie to samo, co powłoka antyrefleksyjna

Zajmując się tym tematem, bezwzględnie należy zacząć od podstaw. Musimy postawić sprawę jasno, filtr polaryzacyjny jest czymś zupełnie innym niż powłoka antyrefleksyjna. Ten pierwszy ma przede wszystkim wpływ na wybiórcze przepuszczanie światła. To powoduje z jednej strony ograniczenia widzialnych odblasków, ale dodatkowo zmniejsza ilość promieni docierających do oczu. W wielu przypadkach nie jest to problem, takie przyciemnienie i poprawienie kontrastu jest wręcz efektem mile widzianym. Jednak nie jest tak zawsze. Jeżeli oczekujesz redukcji flar przy jednoczesnym utrzymaniu jasności, to najlepszym rozwiązaniem będzie użycie tej drugiej opcji. Teraz pozostaje odpowiedzieć sobie na pytanie, jak czyścić okulary z antyrefleksem? Bo jest to sprawa bardzo istotna.

Niestety, powłoka antyrefleksyjna jest bardzo delikatna - łatwo ją uszkodzić

Czyszcząc okulary z antyrefleksem, musisz bardzo uważać na wszelkie rysy i odpryski. Każde uszkodzenie będzie miało katastrofalny wpływ na jakość widzenia. Po pierwsze, miejsca te będą cię bardzo irytować. Przez nie będzie także wpadać do Twoich oczu rozproszone światło. Z czasem rysy będą postępować, a powłoka zacznie się łuszczyć. 

Antyrefleks, a zabrudzenia - jak to się ma do siebie?

Niestety, czyszczenie okularów z antyrefleksem musi przebiegać w bardzo ostrożny sposób. Na szczęście, ten filtr ma to do siebie, że zmniejsza ilość widocznego brudu. Działa antystatycznie, a drobiny z łatwością od niego się odklejają. Plusem jest to, że odciski palców czy inne tłuste plamki nie wpływają aż tak negatywnie na jakość widzenia. Wszystko dzięki antyrefleksyjnym właściwościom powłoki. Nie znaczy to jednak, że takie okulary masz nosić brudne. Musisz regularnie o nie dbać, a one odwdzięczą Ci się doskonałym widokiem na świat.

Czy okulary z antyrefleksem widać z daleka? Ciekawy fakt na ich temat

Dość ciekawym tematem jest to, czy okulary z antyrefleksem mogą zostać rozpoznane dla osób trzecich. Okazuje się, że jak najbardziej. Ze względu na swojej właściwości, takie soczewki będą wyróżniały się krystaliczną przeziernością. Ponadto, niewielkie zabrudzenia na nich pozostaną niewidoczne. Dzieje się tak nawet w przypadku odcisków palców. Warto więc w nie zainwestować, bo będziesz w nich wyglądać profesjonalnie i po prostu lepiej.

Czego używać do usuwania zabrudzeń z antyrefleksu? Nie sięgaj po byle jakie produkty

Jeżeli chcesz wyczyścić okulary z antyrefleksem, używaj dedykowanych płynów i materiałów. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że żadne twarde włókna nie uszkodzą tego filtra. Ryzyko jest bezsensowne, odpowiednia ściereczka to zaledwie niewielki procent wartości okularów, a przedłuży ich życie o wiele miesięcy. Ponadto, sprawdzaj, czy na materiale nie znajdują się żadne drobiny, piasek czy opiłki. Takie uszkodzenie jest nie do uratowania.

Czy można naprawić uszkodzoną powłokę antyrefleksyjną w okularach?

Jeżeli uszkodzisz podczas czyszczenia okularów powłokę antyrefleksyjną, praktycznie nie można jej trwale naprawić. Oczywiście, możesz spotkać się z różnymi sposobami na ukrycie rys, będzie to jednak chwilowe i niedoskonałe rozwiązanie. Defekt będzie widoczny podczas noszenia i jedynym sposobem na poprawę jest wymiana soczewki. Nie wierz w magiczne preparaty, zwłaszcza, jeśli to głębokie uszkodzenie. Nic nie zastąpi powłoki, gdyż jest ona nanoszona w skomplikowany procesie, a następnie utwardzana.

Czy można czyścić okulary z antyrefleksem pod bieżącą wodą?

Czy czyszcząc okulary z antyrefleksem możesz używać bieżącej wody? Teoretycznie nie będzie z tym problemu. Powłoka ta nanoszona i utwardzana jest w procesie technologicznym odpornym na wilgoć, tłuszcz i warunki atmosferyczne. W związku z tym, nie powinny wystąpić żadne negatywne skutki przy płukaniu ich pod kranem. Nasuwa się nam jednak pytanie, czy jest to konieczne? Jeżeli to codzienne zabrudzenia, kurz czy odciski palców, to w zupełności wystarczy zwykła ściereczka. Tylko w przypadku zabłocenia ta niekonwencjonalna technika będzie przydatna.

Czy noszenie uszkodzonych okularów z powłoką antyrefleksyjną jest niebezpieczne?

Zdarzyło Ci się uszkodzić okulary z antyrefleksem podczas czyszczenia i zastanawiasz się, czy będzie to mieć wpływ na twój wzrok? W krótkiej perspektywie czasu, nic poza niedogodnościami płynącymi z widzialnej rysy nie powinno się wydarzyć. Z czasem może pojawić się drażliwość na światło i irytacja. Nie ma jednak sensu narażać się na frustrację, jedynym sprawdzonym rozwiązaniem będzie wymiana soczewek na nowe. 

Jak czyścić okulary z antyrefleksem?

Okulary z antyrefleksem to bardzo komfortowe rozwiązanie. Ograniczają odblaski i flary pochodzące z odbitego światła. Dbaj o nie, korzystając z dedykowanych ściereczek i płynów. Unikaj piasku, pyłu i opiłków. Cała reszta to satysfakcja i przyjemność z użytkowania. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą produktów do pielęgnacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium