Opinie o Nas
Dzisiaj Dzień Darmowej Dostawy! Zobacz szczegóły!
ts
Kategorie Bloga
Jakie okulary przeciwsłoneczne są bezpieczne dla oczu? 0

Słońce świeci codziennie nad każdym z nas. Na jednych krócej, na innych dłużej - zależnie od wykonywanych zajęć.

W Biblii, św. Mateusz pisze:

ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi
Mt 5,45

Dla mnie to naprawdę miłe odczucie, kiedy słońce pieści skórę swoimi promieniami, do takiego stopnia, że aż czuję mrowienie. To dobry czas, na to, żeby wyłączyć myślenie i skupić się tylko na tym odczuciu.

Podczas opalania się, a nawet zwyczajnego przebywania na słońcu należy pamiętać o zapewnieniu skórze i oczom odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej, ponieważ zbyt długa ekspozycja ciała może skutkować powikłaniami.

Na skórę nakładamy różne kremy, olejki i balsami aby ochronić ją przed promieniowaniem UV, a co z ochroną oczu?

Okulary przeciwsłoneczne - jedyna prawdziwa bariera dla promieniowania słonecznego UV

No tak, pewnie nie trudno było się domyślić, że okulary przeciwsłoneczne to dobry sposób na ochronę przeciwsłoneczną dla oczu. Zgadza się, ale musisz wiedzieć, że nie wszystkie przyciemniane okulary, to okulary przeciwsłoneczne!

Jeśli rozważasz zakup nowych okularów słonecznych, to mam dla Ciebie kilka cennych rad, które pomogą zaoszczędzić Ci wiele czasu i pieniędzy, a przede wszystkim kondycji zdrowotnej Twoich oczu.

nie wszystkie przyciemniane okulary, to okulary przeciwsłoneczne!

Nie kieruję tego wpisu do:

 • osób, które grubo przepłacają kupując zwykłe okulary przeciwsłoneczne w salonach optycznych oraz
 • osób, które spodziewają się, że okulary za 4 złote z Allegro załatwią sprawę.

Wtrącę, że u optyka raczej nie ma co się obawiać o podstawowe elementy ochrony, ale nie każdy ma ochotę wydać 200 czy 400 złotych, ponieważ za 1/10 ceny można chronić oczy w prawidłowy sposób.

Jakie okulary przeciwsłoneczne są NIEbezpieczne?

Słyszeliśmy tu i ówdzie, że nie można kupować pierwszych lepszych, byle jakich okularów. To prawda. Szczególnie, gdy szukamy produktu w przystępnej cenie, który nie jest bublem.

Noszenie okularów, które nie zapewniają podstawowej ochrony oczu jest o wiele większym zagrożeniem dla oka niż nie stosowanie okularów w ogóle.

Dlaczego tak jest, że w tak ważnej kwestii, jak ochrona oczu, często podejmujemy decyzje pochopne podjęte pod wpływem chwili?

Okulary przeciwsłoneczne bez odpowiednich filtrów
to większe zagrożenie niż brak okularów.

Mam na myśli zakup rzekomo fajnych i ładnych okularów bez nazw, oznaczeń na dowolnym stojaku nie wiadomo gdzie. Serio?

A kupiłeś kiedyś Gripex na straganie?

Okulary przeciwsłoneczne można porównać do takiego leku bez recepty. Niby mało ważna witamina C, ale nie kupujesz jej na bazarze.

Nie musisz mieć specjalnych wskazań, jak przy okularach korekcyjnych, ale oczekujesz pewnych rezultatów używania okularów do ochrony oczu przed słońcem.

Zastanówmy się więc...

Jakie okulary przeciwsłoneczne ochronią oczy przed słońcem?

Powinny być to okulary z filtrem przeciwsłonecznym, inaczej: filtrem ultrafioletowym, czyli filtrem UV400. Tylko takie okulary zapewnią prawidłową ochronę.

Skąd wiedzieć, czy na pewno tak jest pomimo zapewnień sprzedawcy?

Oto kilka wskazówek, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupu:

1. Oznaczenie o występowaniu filtrów UV

Po wewnętrznej stronie zausznika, na soczewce, na pudełku lub w instrukcji okularów powinny znaleźć się[choć nie jest to konieczne] oznaczenia potwierdzające występowanie filtru ochronnego UV400 w postaci:

 • UV400
 • 100% UV Reduction
 • 100% UV Block
 • UV100%

2. Okulary przeciwsłoneczne z rodowodem

Zdecydowanie starajmy się unikać okularów "bez rodowodu", czyli takich, które nie mają żadnej marki - nie dziwne, że ich producenci nie chcą się przyznawać do bubli.

Okulary przeciwsłoneczne powinny mieć jakąś nazwę, markę. Producenci zwykle podpisują się na okularach - na soczewce, na zauszniku(na zewnątrz lub od środka), na opakowaniu lub przewieszce z instrukcją i specyfikacją.

Bywa, że do okularów dodawane są etui lub woreczki ochronne również markowane nazwą firmy pod którą są sprzedawane.

Nie sposób wymienić wszystkich dostępnych na naszym rynku marek okularów, ale myślę, że uda mi się wymienić przynajmniej te, które są sprzedawane u nas i co do których śmiało mogę się przyznać i powiedzieć, że nie zniszczą nikomu wzroku.

Są to: Arctica, Goggle, Polariss, Prius, Montana, Stockholm, Sunoptic, Hammer, Joker, Karldi, Cocoim, Velo, Patrol, Cambell, New Age, Vermari i inne.

Jeśli czegoś tu zapomniałem, albo po napisaniu artykułu pojawiły się u nas inne marki, to musimy sobie powiedzieć jasno: wszystkie okulary w naszym sklepie posiadają Filtr UV400, czyli bezpieczną i prawidłową ochronę przeciwsłoneczną dla oczu.

3. Specyfikacja, oznaczenia, instrukcja

Przewieszki - zazwyczaj one zawierają poniższe informacje na temat okularów. Przewieszki zwykle są niewielkie, kartonikowe, umocowane na gumce lub sznurku bezpośrednio do zausznika lub oprawki okularów. W niektórych przypadkach są wrzucone do pudełka lub etui z produktem.

Wraz z okularami powinieneś otrzymać właśnie "takie coś". Może to być w formie instrukcji lub przewieszki z informacjami w języku polskim:

 • o atestach i spełnionych normach prawnych w Polsce lub Europie,
 • o kategorii przyciemnienia okularów [oznaczenie kat. lub cat. wraz z liczbą od 0 do 4, na przykład: cat. 3] oraz poziomie przyciemnienia w procentach,
 • na temat dystrybutora/importera, który wprowadził okulary na polski rynek,
 • o kraju pochodzenia.

Jeśli okulary spełniają konkretne normy, oznacza to, że posiadają odpowiednie filtry. Na okularach lub w instrukcji powinno znaleźć się jedno z takich oznaczeń:

 • EN 166:2001
 • PN-EN ISO 12312-1:2014-02
 • 89/686/EWG
 • EN 1836+A1:2009
 • ISO 9001:2000

Przykładowe przewieszki w okularach Hammer, Polariss i Prius:

Okulary przeciwsłoneczne Hammer - Specyfikacja na metce produktu

Gdzie kupić okulary przeciwsłoneczne, które są bezpieczne ?

To proste. W sklepie eOkulary!

Bierzemy sprawę na serio, bo nie chcemy nikomu zrobić krzywdy. Dlatego dokładnie sprawdzamy każdą nową markę, którą wprowadzamy do swojej oferty.

Wyrywkowo sprawdzamy nawet poszczególne okulary od producentów, którym od lat ufamy, ponieważ wiemy, że zdarzają się "błędy w sztuce", lecz w trosce o wszystkie oczy naszych klientów, nie możemy sobie na nie pozwolić.

Wszystkie okulary przeciwsłoneczne w naszym sklepie posiadają rzeczywistą barierę dla promieniowania słonecznego UV w postaci filtru UV400

Dlatego jeśli nie jesteś pewien czy Twoje obecne okulary przeciwsłoneczne są bezpieczne, zachęcamy abyś przejrzał naszą bogatą ofertę:
okulary przeciwsłoneczne męskie
okulary przeciwsłoneczne damskie
okulary przeciwsłoneczne dla dzieci

Z
apraszamy do artykułu o okularach polaryzacyjnych https://eokulary.com.pl/pl/blog/Okulary-polaryzacyjne-co-to-jest/11

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl